Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Ľudovít Štúr - ako politik sa bil slovom...

...a za toto slovo skoro dostal bitku

Martin, 28. apríla 2015 - Do vysokej politiky sa Ľudovít Štúr dostal 30. októbra 1847, keď oficiálne získal mandát od mesta Zvolen na zastupovanie na uhorskom sneme. Po prvýkrát na ňom prehovoril 17. novembra. Za plamennú reč o slobode kráľovských miest skoro od maďarónov „dostal nakladačku".

Po tom, čo ho mestská rada Zvolena spomedzi troch uchádzačov vybrala a 30. októbra mu aj mandát udelila, vykonával funkciu poslanca od 7. novembra 1847 až do revolučných udalostí v marci 1848. Celkovo vystúpil na sneme päťkrát.

Prečítajte a VYPOČUJTE si ukážky z rečí Ľudovíta Štúra na uhorskom sneme - www.dikda.eu 

„Štúr od októbra systematicky zverejňoval na stránkach Slovenských národných novín rozsiahle úvodníky, v ktorých písal o „našich nádejach a žiadostiach" k blížiacemu sa snemu. V žiadosti o poslanecký mandát sa vzdal nároku na honorár, ktorý mu z účasti na sneme vyplýval. Zrejme chcel takto takticky zvýšiť svoje šance na zvolenie," hovorí Katarína Krištofová, riaditeľka Slovenskej národnej knižnice.

Stur_SNN_1847-10-27

Štúr, Ludevít: Naše náďeje a žjadosťi k nastávajúcemu snemu.
In: Slovenskje Národňje novini, číslo 231 zo dňa 29. Vel. Rujna 1847, s. 291 – 292 (29. október 1847)

Z poverovacieho listu, ktorý vystavil mestský podnotár v mene radničných predstaviteľov vyplýva, že mesto Zvolen malo nárok na vyslanie dvoch poslancov, avšak z finančných dôvodov si to nemohli dovoliť. Preto vyslali len jedného zo štyroch uchádzačov a voľba padla prevažnou väčšinou hlasov na Štúra. Jeho zvolenie podporoval aj Mikuláš Ostrolúcky, otec bývalej Štúrovej lásky Adelky, ktorý ako bývalý podžupan Zvolenskej stolice mal určitý vplyv v rade stoličného mesta.

stur_M_101_B_5_oznamenie

Oznámenie o konaní snemu, vydané slobodným kráľovským mestom Zvolen pre pána Ľudovíta Štúra, ktorý sa zúčastní krajinského snemu v slobodnom kráľovskom meste Bratislava. Popis: rukopis, 1 strana, maďarsky. Datovanie: 30. 10. 1947 (Literárny archív SNK, sign. M 101 B 5) 

Aké boli povinnosti poslanca uhorského snemu prezradí autentický dokument vydaný slobodným kráľovským mestom Zvolen.

stur_19_50_rec_na_uh_sneme_1847-48 

Ľudovít Štúr na Uhorskom sneme – reprodukcia olejomaľby od Gejzu Szallaya.
Kolácia: Fotografia, čb, 9 x 13 cm (Literárny archív SNK, sign. K 19/5)

Prečítajte a VYPOČUJTE si ukážky z rečí Ľudovíta Štúra na uhorskom sneme - dozviete sa zaujímavosti o právach slobodných kráľovských miest ale aj o situácii poplatného ľudu a jeho vzdelávania. Zistite spolu s nami priamo od historickej osobnosti ako chodili do školy naši pra-pra starí rodičia. Prelistujte si Slovenskje Národňje novini, v ktorých Ľudovít Štúr pravidelne uverejňoval informácie z krajinského snemu.

Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/ludovit-stur-ako-politik/ 

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo