Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Svetozár Hurban Vajanský /vedecká konferencia/

Bol vo vedení prvého slovenského ženského spolku, no na feminizmus nemal pekného slova. Pod „takrečenou emancipáciou" videl len zlepšenie úrovne vzdelávania dievčat a žien... aj to len cez literatúru, nie školy. Aká to žena mohla stáť verne po boku Svetozára H. Vajanského? Aj na tieto otázky nájdete odpovede na vedeckej konferencii, venovanej 100. výročiu úmrtia tohto politika. Uskutoční sa 6. októbra 2016 o 10.00 hod. v audiovizuálnej sieni Literárneho múzea SNK v Martine.

2016-10-06 konferencia Vajansky pozvanka

Svetozár Hurban Vajanský, syn národovca Jozefa Miloslava Hurbana a prvej slovenskej ochotníckej herečky – krásnej Aničky Jurkovičovej, kráčal v šľapajách svojich národne činných a slávnych rodičov. Napriek tomu, že jeho matka bola pokroková žena, nevzal si jej emancipačné snahy zrejme veľmi k srdcu. Inak by nemohol feminizmus nazvať „kus najhnusnejšej a najpodlejšej veci 19. storočia, t.j. kus feminizmu... Keď svrhne sa (žena) na mužatku, keď vystupuje na tribúnu, vtedy všetky tieto cnosti odhodí a zostáva – babizeň." - píše v Národných novinách v roku 1904. A hneď druhým dychom dodáva, že „zarábať na chlieb protiví sa ženskému povolaniu a hrať zástoj verejný – hľa, drahá teatrálna – pozbavuje ženu ženskosti a zväčša aj mravnosti." Inak však konal vo svojom súkromí – jeho dcéry si na nedostatok vzdelania naozaj nemohli sťažovať.

Hurban-Vajansky_K4a_51 Hurban-Vajansky_K23_186_

Anna Jurkovičová-Hurbanová (sediaca) so synom S. H. Vajanským, otcom Samuelom Jurkovičom a sestrami Júliou a Emíliou. Reprodukcia dagerotypu z roku 1849. Svadobná fotografia Vajanského s manželkou Idou 4. 5. 1875. Fotograf: E. Kozics, Bratislava (Literárny archív SNK, sign. K4 A 51, K 23 186) 

Nielen o pôvodom nemecko-maďarskej manželke Ide „Iduške" Hurbanovej (rod. Dobrovičovej) a jeho pohľade na ženské hnutie bude vedecká konferencia. Odborníci z niekoľkých slovenských inštitúcií rozoberú osobnosť nášho spisovateľa a národovca z rôznych uhlov – aj napríklad ako mienkotvorcu slovenskej elity či divadelníka.

Program konferencie (pre zväčšenie kliknite na obrázok): 

2016-10-06 Vajansky pozvanka big 2

Ďalšie informácie o konferencii nájdete v Kalendári podujatí SNK

Ako sa choval S. H. Vajanský ku ženám? Aké pamiatky po ňom ukrývajú depozity SNK? Aj o tom hovorili odborníci z rôznych slovenských vedeckých inštitúcií na konferencii venovanej 100. výročiu smrti S. H. Vajanského. 

Poznáme ho najmä ako spisovateľa, národovca, niektorí aj ako novinára. Aj on však bol len človekom, ktorý mal svoju rodinu a osobný život. „Práve takéto podujatia môžu odhaliť poslucháčom taje jeho života, pretože aj on bol len človek z mäsa a kostí, s pozitívami aj negatívami", zhodnotil prínos konferencie profesor Roman Holec, z Historického ústavu SAV v Bratislave. Jeho referát uviedol Vajanského ako predstaviteľa národnopolitickej a mienkotvornej slovenskej elity.

Zápisky z denníkov Alberta Škarvana, týkajúce sa Vajanského, poskytli obraz o rusofilských náladách v našej spoločnosti koncom 19. storočia. Na jednej strane Škarvan - šíriteľ myšlienok nenásilia, propagátor diela L. N. Tolstého a človek, ktorý odoprel vojenskú službu z presvedčenia. Na druhej strane Vajanský, konzervatívny národovec a rusofil, ktorého názory sa prakticky nemenili. „Rusofilská orientácia Škarvana, najmä po hlbšom poznaní situácie v Rusku, sa postupne rozplývala," zdôraznil vo svojom referáte riaditeľ Odboru správy a výskumu pôvodných prameňov SNK, Augustín Maťovčík. Tým, že sa pod vplyvom vlastného presvedčenia vzdal vojenskej služby v roku 1895, si pobúril mnohých národovcov, čo sa prejavilo ignorovaním jeho tvorby aj osoby. „Snahy a ideály aj tých najväčších Slovákov už dávno nestačia. Váš svet je zaostalý a odumretý. Šetrne chcem hovoriť s vami, ale nemôžem vám nepovedať, že vyše názory sú náramne zaostalé a naivné, jemne sa vyjadrujúc – detské alebo chlapčenské," píše vo svojom denníku Albert Škarvan na margo slovenskej spoločnosti v roku 1925.

2016-10-06 Hurban Vajansky konferencia 1 2016-10-06 Hurban Vajansky konferencia 2

A. Maťovčík (riaditeľ Odboru správy a výskumu pôvodných prameňov) prezentoval vývoj proruskej orientácie u našich národovcov. D. Kodajová z Historického ústavu SAV predstavila názory S. H. Vajanského na emancipačné snahy slovenských žien.

Najmä študentov zaujímal vzťah Vajanského k ženám a ženskému hnutiu. Tieto súvislosti objasnili referáty Daniely Kodajovej z Historického ústavu SAV a Zdenka Ďurišku zo SNK.

„Vajanský nebol stúpencom emancipácie žien. Nepodieľal sa na vzniku Živeny, keďže bol v roku 1869 len študentom. V jeho rodine sa pod vplyvom prísneho otca o emancipácii žien hovorilo vždy iba v tom význame, že ničí prirodzenosť ženy, škodí ženám, balamúti ich heslami o rovnoprávnosti a tým, čo v rovnoprávnosť uveria, prináša iba nešťastie," konštatovala D. Kodajová vo svojom príspevku. V tom období mladý Svetozár Hurban, prežíva ľúbostné vzplanutie k osudovej žene svojho života, Ide Dobrovičovej. Z ich vzájomnej korešpondencie sa dozvedáme aj spoločne sa formujúce predstavy o spoločnom živote. Hurban bol po uši zaľúbený, ale napriek tomu nebol ani slepý, ani skromný a presne zadefinoval, ako si predstavuje ženu po svojom boku. Na jednej strane snúbenicu ubezpečoval, že jej bude „skalou, o ktorú sa vždy, vždy oprieš", avšak v nasledujúcom liste doplnil, že „...v tebe budem mať vernú a nadovšetko milú, usilovnú, nežnú, poslušnú, domácku, ku mne sa vinúcu úprimnú žienku!", zacitovala z korešpondencie. Po zásnubách v inom liste doplnil, že ju bude zušľachťovať, zamestnávať jej hlavičku, pretože doma dostala „iba ono ľahké moderné vzdelanie, ktoré by ti sotva stačilo, ak máš plniť miesto ženy nádejne prebúzajúceho slovanského muža." Žiaducou emancipáciou pre našich národovcov bola totiž žena vzdelaná avšak „viac v národnom duchu, ako doslovne edukatívne". Ostatné formy emancipácie, ktoré by jej umožnili uplatniť vzdelanie aj napríklad pri získaní zamestnania, už boli nežiaduce. „Za sprievodný znak rastúcej ekonomickej sebestačnosti sa označovala strata ženských vlastností a posilnenie vlastností, ktoré mali zdobiť iba mužov - sebavedomie, aktivita, odvaha. Hanlivo k tomu pridávali obraz emancipovanej ženy, ktorá mala krátke vlasy, okuliare, fajčila - všetko to boli len povrchné znaky modernosti. Taká žena sa stretala hlavne s mužmi, odmietala mať deti a byť mužovi gazdinou," dodala Kodajová.

2016-10-06 Hurban Vajansky konferencia 3

Aká teda bola žena, ktorá stála verne po boku tohto konzervatívneho muža viac ako 30 rokov? Životnú družku S. H. Vajanského vo svojom príspevku predstavil Z. Ďuriška. „Ida Hurbanová, rod. Dobrovičová bola vzácna žena. Pochádzala z pôvodne nemeckej rodiny, ale aj napriek tomu sa do Vajanského zaľúbila a veľmi ochotne znášala jeho ťažký osud. Napokon prekladala niektoré jeho práce do nemčiny. Zachovala sa veľmi bohatá ľúbostná korešpondencia a to nielen z obdobia spred svadby, ale počas celého života, keďže Vajanský veľa cestoval a bol aj väznený," vysvetlil Z. Ďuriška. Aj napriek tomu, že Vajanský striktne odmietal celkový posun ženy vpred, svojim dvom dcéram dal veľmi dobré vzdelanie, na tú dobu nie celkom bežné.

2016-10-06 Hurban Vajansky konferencia 4

Na záver konferencie sa účastníci dozvedeli, koľko vzácnych pamiatok, súvisiacich s Vajanským, sa nachádza v SNK. „Dokopy máme 333 pamiatok - napríklad deväť plastík Vajanského, viaceré jeho maľované portréty, poštové známky, bohato je zastúpená korešpondencia. Najzaujímavejšie sú vecné pamiatky, z ktorých máme napríklad husie brko, ktorým jeho otec J. M. Hurban písal počas revolúcie v rokoch 1848 – 49. Máme časti jeho oblečenia, cigaretové púzdro a špičku – Vajanský bol náruživý fajčiar – ale aj prameň vlasov a zuby," sumarizovala Mária Rapošová z Literárneho múzea SNK.

Ďalšie referáty hodnotili Vajanského ako divadelníka či ako predstaviteľa národno politickej a mienkotvornej slovenskej elity.

Katarína Mažáriová 
hovorkyňa SNK

 


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik ciernobiele 1
    logo GIS ciernobiele    logo EYCH2018 ciernobiele

Facebook profil SNKsn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

September 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  01 09 2020
2
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  02 09 2020
3
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  03 09 2020
4
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  04 09 2020
5
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  05 09 2020
6
7
8
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  08 09 2020
9
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  09 09 2020
10
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  10 09 2020
11
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  11 09 2020
12
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  12 09 2020
13
14
15
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  15 09 2020
16
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Martin, Slovenská republika
SNK
Slovenská národná knižnica 
Vás pozýva na podujatie  KEĎ SLOVá OSTRIA [...]
Dátum :  16 09 2020
17
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  17 09 2020
18
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  18 09 2020
19
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  19 09 2020
20
21
22
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  22 09 2020
23
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  23 09 2020
24
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  24 09 2020
25
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Brodzany, Slovensko
Slovanské múzeum A. S. Puškina, Brodzany
Slovenská národná knižnica Slovanské múzeum A. S. Puškina, Brodzany Vás pozýva [...]
Dátum :  25 09 2020
26
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  26 09 2020
27
28
29
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  29 09 2020
30
Martin, Slovenská republika
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica Literárne múzeum SNK  Vás pozýva na [...]
Dátum :  30 09 2020

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo