Životy šiestich žien, ktoré poznáme ako spisovateľky približuje od 26. novembra 2020 výstava Premeny múzy alebo Ženy nového veku v Literárnom múzeu SNK. Nestali sa, ako bývalo vtedy zvykom, len inšpiráciou muža, ale samy tvorili umenie. A tým sa stali výnimočnými. Hoci zastali aj povinnosti manželky a matky, ako od nich nekompromisne očakávala spoločnosť, svojimi aktivitami búrali rodové stereotypy a predsudky. Vďaka nim svitlo ženám v Československu na lepšie časy.
Žiarivý oranžový krycí list s jemnou razbou, vo vnútri čierno biela grafika a výber tých najkrajších grafických vyobrazení, ktoré Európu a Uhorsko spájajú s obdobím humanizmu a renesancie. Takto vyzerá diár Slovenskej národnej knižnice na rok 2021. Už dnes si ho môžete objednať za 9,90 € na adrese: objednavky_knihy@snk.sk, alebo po uvoľnení opatrení, kúpiť priamo u nás v sídelnej budove.
O stredovekej či rano novovekej hygiene majú bežní ľudia pochybnosti, rovnako krása žien bola vtedy akási iná. A oblečenie? Nuž, ktorý muž by chodil do práce v nočnej košeli či nohaviciach, nápadne pripomínajúce dámske legíny? Renomovaná historička Tünde Lengyelová hovorila 26. septembra 2020 v Slovanskom múzeu A. S. Puškina o tom, ako žila uhorská šľachta v 16. a 17. storočí. Ako sa menila architektúra ranného novoveku, do čoho šľachtici investovali svoje úspory a prečo uprednostňovali turecké výrobky pred domácimi.
Príďte 25. septembra 2020 o 16.30 h do Slovanského múzea A. S. Puškina v Brodzanoch a spolu s renomovanou historičkou Tünde Lengyelovou sa prenesieme v čase o 400 rokov späť.
Slovenská národná knižnica pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy sprístupňuje 17. júla 2020 v Literárnom múzeu výstavu, ktorá mapuje diplomatickú a ľudskú cestu Štefana Osuského – diplomata, politika, univerzitného pedagóga, silného vlastenca a národovca, rodáka z Brezovej pod Bradlom.