Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  SNK navštívil ambasádor Indie na Slovensku, Shri Param Jit Mann

Martin, 22. február 2015 - Počas medzinárodného dňa materinského jazyka (21. február) bolo v priestoroch Slovenskej národnej knižnice počuť opäť pre nás nezvyčajný ale o to zaujímavejší jazyk - hindčinu. Ide o úradný jazyk Indickej republiky, v ktorej by ste sa ale oficiálne dohovorili aj angličtinou a ďalšími 21 miestnymi jazykmi. Ambasádor Indie hneď na začiatku vysvetlil aj dôvod svojej návštevy: „chcel som vidieť národné kultúrne centrum Slovákov a list Mahátma Gándiho, ktorý Slovenská národná knižnica má vo svojich archívoch. A taktiež ma zaujalo, že v Martine máte Gándhiho ulicu, nikde inde som sa s tým zatiaľ nestretol."

Jeho prvé kroky v spoločnosti Kataríny Krištofovej, generálnej riaditeľky SNK, teda viedli do univerzálnej študovne. „Pána veľvyslanca zaujal skutočne vzácny list Rudyarda Kiplinga z roku 1921 a list Mahátma Gándhiho z roku 1910, ktorý napísal Dušanovi Makovickému – vtedy osobnému tajomníkovi a lekárovi ruského spisovateľa L. N. Tolstého," uviedla Katarína Krištofová. Dodala, že veľvyslanec sa zaujímal aj o slovenských maliarov a spisovateľov, ale aj o možnú spoluprácu so SNK. „Prisľúbil nám poslať niekoľko kníh v sanskrte a jazyku hindí a podporiť preklad véd, najstarších známych písomností ľudstva, do slovenčiny," dodala generálna riaditeľka.

Shri Param Jit Mann si pozrel aj Dátové centrum SNK a najvzácnejšie historické knihy a dokumenty, ktoré SNK má vo svojich zbierkach, napr. Herbarius – najstarší zachovaný a najznámejší herbár vo fondoch SNK z roku 1484, Turóciho kronika (1488) - naše najvzácnejšie slovacikum, pretože autor knihy Ján z Turca pochádzal z územia dnešného Slovenska a v knihe sa prvýkrát v histórií objavuje slovo Slovák v starobylej forme „zlowaccho", Bardejovský katechismus – prvá tlač napísaná aj vydaná na území Slovenska z roku 1581 a iné.

FOTO: Dana Vojtková, SNK

2015-02-21 velvyslanec indie 1 2015-02-21 velvyslanec indie 2

Veľvyslanec si pozrel v sprievode generálnej riaditeľky a zamestnancov SNK aj faksimile Śabda – Veda písané v sanskrte, preklady indickej beletrie do slovenčiny a ďalšie zaujímavé písomné pamiatky s väzbou na iné náboženstvá a kultúry.

2015-02-21 velvyslanec indie 3 2015-02-21 navsteva velvyslanec indie 5

Jeho excelenciu zaujal odborný výklad riaditeľky odboru Historických knižných dokumentov a historických knižných fondov Jany Cabadajovej ale aj zbierka najvzácnejších historických kníh a dokumentov z fondov SNK.

Katarína Mažáriová

Hovorkyňa SNK

Foto: Dana Vojtková


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo