Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  A predsa sa točí...

Kto by nepoznal veľkých vedcov ako Mikuláš Kopernik, Galileo Galilei, Giordano Bruno či Isaac Newton, ktorých objavy znamenali prelom v poznaní nášho sveta a vesmíru? Zem sa točí okolo Slnka, rovnako ako aj ostatné planéty v našej slnečnej sústave, vesmír je nekonečný, či jablko padá zo stromu na zem v dôsledku gravitačného zákona... Depozity Slovenskej národnej knižnice (SNK) ukrývajú historicky veľmi hodnotné diela týchto velikánov svetovej vedy.

Vzácne diela sa nachádzajú v knižnici Aponiovcov v Oponiciach, ktorej knižný fond SNK spravuje. Je známa ako najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku. Poďte s nami na virtuálnu prehliadku zaujímavosťami tejto bohatej knižnice a objavte knihy z pera známych vedcov a vynálezcov...

Galileo Galilei (1564 -1642) a jeho Opere - Opera di agricoltura, vydaná vo Florencii r. 1718, Issac Newton a Optica z roku 1719 ale najmä Philosophiae naturalis principia mathematicam, ktoré si cestu k čitateľom našli o 20 rokov neskôr, či De gl heroici furori z roku 1585 od Giordana Bruna (1548 - 1600) Vás uvedú do tajov vedy. Spoznajte spolu s nami zákony platiace na Zemi i vo vesmíre - pohyby nebeských telies či telies na Zemi v definíciách, grafom, schémach, zapísané pred storočiami a mnohé platiace dodnes. Prečítajte si jedny z prvých vydaní učebníc modernej vedy.

Zdigitalizované diela Galilea, Newtona a Bruna nájdete na adrese: http://dikda.eu/a-predsa-sa-toci/ 

2015-02-06 vedci promo

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

[SNK_web]


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo