Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Dokumenty SNK v digitálnej podobe: Sviatočné recepty starých mám

Pivná či čokoládová polievka, aj takto sa varilo na sviatky pred 100 rokmi

Máte pocit, že každé Vianoce varíte dokola to isté a chceli by ste to zmeniť? Načrite spolu s nami do receptov Babilonovej Prvej kuchárskej knihy v slovenskej reči – k velikému osohu nie len pre domácu potrebu, ale aj pre hospodárstvo, ktorá vyšla v roku 1870 v Budapešti. Nájdete v nej kuchony, wafne, holipne, čokoládová, žabová či pivová polievka, kapustnica, ryby na rôzne spôsoby, koláče ...

Z 1500 receptov – od najjednoduchších až po najvyberanejšie jedlá, pre každodenné i mimoriadne skvelé hody – si určite vyberiete niečo, čo sa oplatí vyskúšať. Začítajte sa do prípravy teplých i studených polievok, slaných i sladkých jedál, mäsa, rýb, zeleniny, koláčov.

V texte kuchárky sa stretneme nie len so slovenčinou 19. storočia ale aj s mierami, ktoré sú pre dnešné gazdinky už veľkou neznámou, no možno by stálo za to vyskúšať recept z minulosti, preto pripájame aj malú pomôcku pre „prevod" receptov na dnešné miery:

1 lót = 1,750 dg
1 funt = cca 56 dg

Prelistujte s nami kuchárky našich starých mám! Z množstva zaujímavých receptov, ktoré budú dnes možno už archaické alebo naopak gurmánske vyberáme aspoň "slabý odvar":

 

Babilon_1870_kucharska_kniha_339

Babilon, Ján – Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči, 1870, s. 570

 

Ak by Vám recepty z Babilonovej kuchárky nevyhovovali, v roku 1914 vychádza aj Nová kuchárska kniha, v ktorej Vás Terézia Vansová cez recepty na torty pozve na cestu okolo sveta...

 

Vansova_Nova_kucharska_kniha_1914_s320

Vansová, Terézia – Nová kuchárska kniha, 1914, s. 320

 

Celý článok je dostupný na adrese: http://dikda.eu/sviatocne-recepty-nasich-starych-mam/

Veríme, že sme vás navnadili a začítate sa do receptov a rád pre gazdinky aktuálnych pred i viac ako 100 rokmi. Možno sa na nich zasmejete, ale predstavte si, že možno o sto rokov sa bude niekto iný podobne usmievať nad parenými buchtami, hamburgermi, pizzou, zemiakovou kašou v prášku, pečeným kuraťom, pretože v reštauráciách (ak budú) a domácnostiach sa bude jesť a variť (ak sa bude) opäť niečo úplne iné.

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), sprístupňuje verejnosti zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov. 

 


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo