Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Rozlúčka s Ivanom Kadlečíkom

Dnes sa konala posledná rozlúčka s prozaikom, esejistom, literárnym kritikom, básnikom, vedeckým pracovníkom a zároveň i hudobníkom Ivanom Kadlečíkom, ktorý zomrel v utorok 15. júla 2014 v Pukanci vo veku 76 rokov. 

„Významný slovenský spisovateľ a disident Ivan Kadlečík bol v rokoch 1968 – 1971 v Martine šéfredaktorom kultúrneho dvojtýždenníka Matičné čítanie a pracovníkom Biografického ústavu. V čase normalizácie bol perzekvovaný a mal zakázanú publikačnú činnosť. V samizdate vydal viaceré úvahy o slovenských, českých a svetových autoroch a knihy esejí,“ uviedol doc. PhDr. Augustín Maťovčík, DrSc., riaditeľ Odboru správy a výskumu pôvodných prameňov Slovenskej národnej knižnice (SNK). Dnes je Národný biografický ústav jej súčasťou.

Ivan Kadlečík sa narodil 8. apríla 1938 v rodine evanjelického farára v Modre. Do slovenskej literatúry vstúpil po vysokoškolskom štúdiu ako kritik a redaktor literárnych časopisov Krok a Matičné čítanie. Už jeho prvú knihu kritík Z rečí v nížinách pred tlačou zakázali a vydali ju až o dvadsaťdva rokov neskôr. Po roku 1989 ho rehabilitovali a v roku 1990 začal pracovať v Ústave slovenskej literatúry SAV v Bratislave, kde v roku 1995 obhájil titul kandidáta vied a literárne tvoril. Autentickú a fiktívnu epistolárnu a denníkovú formu využil na prezentácii filozofických, literárnych, spoločenských a etických náhľadov v knihách Epištoly, ako aj vo vzájomnej korešpondencii s L. Vaculíkom a O. Filipom Poco rubato. Literárnohistorické state o slovenských dejateľoch, úvahy a zamyslenia o človeku a spoločnosti obsahujú aj prozaicko-esejistické knihy HlavolamyVlani a dnes. Zaujímavá je autorova reflexia o hudbe J. S. Bacha Malé prelúdium. Pred desiatimi rokmi vydal vlastný beletrizovaný životopis Žiť sa dá len autobiograficky.

Česť jeho pamiatke.

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. 
manažérka publicity DIKDA zastupujúca hovorkyňa


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo