Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Dokumenty SNK v digitálnej podobe: Vysvedčenia slovenských osobností – Ako sa učili naši dejatelia?

Porovnajte si vysvedčenia s osobnosťami zo stránok učebníc

Ach, tá škola! Časy milé, zábavné, ale aj útrpné až otravné. Ani osobnosti nášho kultúrneho a spoločenského života neboli žiadnymi školopovinnými výnimkami a užili si dranie lavíc so všetkým, čo k tomu patrí. "Práve v tomto čase, keď sa pred katedrou odohrávajú tuhé boje o lepšie koncoročné známky,

prinášame čitateľom pohľad do študentských výsledkov našich 19 dejateľov s 29 vysvedčeniami. Tie sú ako archívne dokumenty súčasťou fondov SNK a vďaka národnému projektu Digitálna knižnica a digitálny archív  (www.dikda.eu), ktorý doteraz zdigitalizoval už milión objektov, ich môžeme sprístupňovať širokej verejnosti,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. Najstaršie vysvedčenie je 205-ročným jubilantom.

V tomto čase, keď žiaci a študenti žijú uzatváraním známok a snahou o čo najlepšie koncoročné vysvedčenie, ponúkame možnosť nahliadnuť do zdigitalizovaných vysvedčení vybraných slovenských osobností. 

Jedným zo snaživých študentov 19. storočia bol starý otec spisovateľa Svetozára Hurbana Vajanského a architekta Dušana Jurkoviča – Samuel Jurkovič.

Jurkovic_SJ 21_14

Samuel Jurkovič (1796 – 1873), dagerotypia (LA SNK, SJ 21/14)

Zrejme nikoho neprekvapí, že neskorší ľudovo-výchovný pracovník, organizátor družstevníctva, osvetový pracovník a učiteľ v jednej osobe nosil ako žiak na vysvedčeniach rodičom do Brezovej pod Bradlom dobré správy.

Jurkovic_M 23 U 28

Vysvedčenie z Evanjelického a. v. gymnázia v Banskej Bystrici, 29. 6. 1811 (LA SNK, M 23 U 28)

Pri pohľade na vysvedčenie je vidieť, že otcovi Anny Hurbanovej – Jurkovičovej, prvej slovenskej ochotníckej herečky, nerobila problémy náboženská výchova, maďarčina ani zemepis. Úplne iný pohľad sa nám naskytne pri skúmaní školskej dochádzky jeho vnuka Svetozára Hurbana Vajanského.

Vajansky_K 23_81

Svetozár Hurban Vajanský (1847 – 1916) v roku 1865 v čase štúdia v Stendale (LA SNK, K 23/81)

Vo vysvedčeniach rodáka z Hlbokého je zastúpená takmer celá škála hodnotenia. Ako mladý študent demonštroval jednoznačný názor na národnú situáciu Slovákov, čo sa odrazilo v hodnotení, napríklad, štvorkou z maďarského jazyka na maturitnom vysvedčení. To bol len začiatok. Bystrého, sčítaného a scestovaného spisovateľa, redaktora, vedca a politika sprevádzali neskôr, počas produktívneho života problémy s maďarskou justíciou a opakovaná väzba.

Vajansky_M 23 U 7 - 001

Vysvedčenie z prvej triedy nemeckého evanjelického gymnázia v Modre, 26. 7. 1858 (LA SNK, M 23 U 7)

Zaujímavosťou je, že jeho vysvedčenie z gymnázia v Modre podpísal Ján Kalinčiak (autor humoresky Reštavrácia), ktorý na škole pôsobil od roku 1846 ako profesor latinčiny, maďarčiny a nemčiny a neskôr ako jej riaditeľ. Kalinčiakov podpis sa objavil aj na Vajanského vysvedčení z roku 1861 v časoch jeho štúdia na tešínskom gymnáziu. Riaditeľoval tu v rokoch 1858 – 1869.

Pozrite si s nami vysvedčenia aj ďalších osobností našich dejín - zistíte, ako sa učili napríklad Ján Chalupka,Samo Bohdan HroboňAndrej Halaša či Jozef Škultéty.

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív je aj o výberovej digitalizácii. Tentokrát pre vás vyberáme z fondov SNK vysvedčenia, ktoré nás voviedli do školských čias našich národných dejateľov. Veríme, že vás téma zaujala a už teraz sa tešíme, keď vám v II. dieli priblížime z čoho mal štvorky Jozef Gregor Tajovský a ako si v štúdiu počínali Ľudmila Podjavorinská či Jozef Cíger Hronský. Do skorého čítania!

Za spoluprácu ďakujeme Literárnemu archívu SNK, ktorého pracovníci nám poskytli vybrané dokumenty z osobných fondov jednotlivých osobností pre projekt DIKDA.

 

Celý článok nájdete na adrese: http://dikda.eu/vysvedcenia/

Na stránke www.dikda.eu sa v rámci realizácie projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), verejnosti sprístupňujú zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo