Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  SNK dostala darom faksimile originálu vrcholného diela klasickej čínskej literatúry Sen o Červenom pavilóne

Martin, 21. mája 2014 – Depozity Slovenskej národnej knižnice (SNK) sú od dnes bohatšie o dve bibliofilské vydania faksimile originálu vrcholného diela klasickej čínskej literatúry, Cchao Süečchinovho románu Chunglou meng, v preklade Sen o Červenom pavilóne. Do rúk generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej tento cenný čínsky knižný dar odovzdal na pôde SNK veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky Pchan Wejfang.

„Toto dielo je vďaka svojej výnimočnej hodnote považované za literárny klenot nielen čínskej, ale aj svetovej literatúry a v Čínskej akadémii vied o umení v Pekingu je na jeho literárno-vedný výskum určený celý samostatný vedecký ústav. Slovensko patrí v Európe medzi jednu z hlavných krajín, v ktorých vyšiel priamy preklad z jeho čínskeho originálu skoro medzi prvými a aj preto si tento čin v Číne veľmi vážia. V Literárnom archíve SNK sa nachádza rukopis slovenského prekladu diela z pera významnej slovenskej sinologičky, pani Maríny Čarnogurskej“, uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Knižný dar má podobu bibliofilského vydania Cchao Süečchinovho čínskeho rukopisu prvých 28-ich kapitol jeho v skutočnosti autobiografického románu, ktoré svojimi pripomienkami vpísanými doň červeným tušom napísal autorov mladší brat Cchao Tchancchun a túto kópiu nazval Hanblivo červenajúce sa poznámky Tušového kameňa v jeho samotárskej študovni. Ďalšia podoba autorovho originálu, ktorá bola po autorovej smrti v roku 1763 dlho v Číne tradovaná ako jediná, bola koncom 19. stor. tajne z Číny vyvezená do Ruska a jej originál je dodnes archivovaný v Petrohrade. Aby čínski, ale aj iní svetoví literárni vedci mali k dielu jednoduchší prístup, Ruská akadémia vied vyhotovila jeho bibliofilské čínske vydanie, ktorého jedna kópia sa tak dostala aj do knižničných fondov SNK. K nim neskôr pribudne fotokópia aj tretej vzácnej podoby originálu, Kao Oon napísaná kópia Cchao Süečchinovho originálu, do ktorej tento editor v roku 1792, počas prípravy jeho prvej knižnej podoby, vlastnou rukou vpisoval svoje vsuvky do pôvodného textu románu. Takáto trojica základných podôb čínskeho originálu nachádzajúca sa v jednej knižnici bude veľmi cenným prínosom pre možnosti ďalšieho výskumu tohto významného čínskeho a svetového literárneho skvostu.

Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky a generálna riaditeľka SNK zároveň zasadili v parku SNK Strom priateľstva Číny a Slovenska.

novinky 2014-05-23 velvzslanec CLR 2  novinky 2014-05-23 velvzslanec CLR 1

Príhovor generálnej riaditeľkz SNK, Katarínz Krištofovej a pednáška o klasickej čínskej kultúre v podaní Maríny Čarnogurskej otvorili v SNK podujatie k svetovému dňu rozmanitosti kultúr

 

novinky 2014-05-23 velvzslanec CLR 3

 

novinky 2014-05-23 velvzslanec CLR 4

J. E. Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Pan Weifang pri príhovore a počas odovydávania knižného daru generálnej riaditeľke SNK Kataríne Krištofovej.

 

novinky 2014-05-23 velvzslanec CLR 5

Báseň Broskyňový kvet z knihy Sen o Červenom pavilóne v čínskom origináli a slovenskom preklade v podaní pani Lu Rongyu, predsedníčky Slovensko-čínskej asociácie pre kultúru a vzdelanie a Sabiny Boháčikovej, študentky Gymnázia J. Lettricha

 

novinky 2014-05-23 velvzslanec CLR 6

J. E. Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Pan Weifang a generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová pri sadení Stromu priateľstva Číny a Slovenska

 

novinky 2014-05-23 velvzslanec CLR 7

J. E. veľvyslanec ČĽR v SR pri prehliadke pracovísk Slovenskej národnej knižnice


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo