Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Dokumenty SNK v digitálnej podobe: Matej Bencúr a Martin Kukučín

Pri príležitosti 154. výročia narodenia (17. 5. 1860) a 86. výročia úmrtia (20. 5 1928), by sme Vám na portáli DIKDA.eu chceli priblížiť osobnosť, ktorá je známa pod obomi menami z názvu tohto článku. Kým zápis v matrike v oravskej obci Jasenová hovorí o Matejovi Bencúrovi, stránky učebníc prinášajú informácie o Martinovi Kukučínovi, významnom prozaikovi slovenského realizmu.

Vo fondoch Slovenskej národnej knižnice môžete tohto spisovateľa vyhľadávať pod obomi menami a ako dôkaz Vám predložíme výber z fondov Literárneho archívu SNK a Literárneho múzea SNK.

 

Martin Kukučín Kukucin_21_H_2_prezentacny

Martin Kukučín (vl. m. Matej Bencúr, 17. 5. 1860 - 20. 5 1928)

Tu zachované dokumenty nám totiž Kukučína môžu predstaviť aj v období jeho života, keď ešte nebol známy spisovateľ. Predstavte si, že aj literát jeho formátu sa musel memorovať slovíčka z anglického jazyka alebo prepisovať cvičenia. Vo fondoch LA SNK nájdete dôkaz v podobe zošita cvičení z anglického jazyka, na ktorom je podpísaný Benczur, Matyás (LA SNK, sign. 21 H 2).

Kukucin_21_H_2_b

Benczur, Matyás 1884/5 /zošit cvičení z angličtiny/, 1 jd, 43 s. (LA SNK, sign. 21 H 2)

Ďalší dokument je už z obdobia, keď bol Bencúr aktívnym literátom, no sami musíte zistiť, či vstenografických zápiskoch zo začiatku 20. storočia (LA SNk, sign. 21 GG 14, J 1973) používal svoje občianske meno alebo literárny pseudonym. Možno by sme ho vďaka týmto zápiskom mohli nazvať aj slovenským Leonardom da Vinci, pretože už na prvý pohľad ide o zaujímavý kryptografický systém, ktorý bol veľmi dlho zrozumiteľný iba samému autorovi.

Kukucin_J_1973_b

Tajné písmo – Zápisky, 1 jd, 57 s, stenogram, rkp. orig. (LA SNK, sign. 21 GG 14, J 1973)

V Literárnom múzeu SNK Martina Kukučína môžete spoznať cez jeho dielo ale aj cez výtvarné diela slovenských umelcov, no depozity LM SNK uchovávajú aj dokument, ktorý je literárnomúzejným i bankovým unikátom. Ide o vkladnú knižku, na ktorej boli evidované honoráre za literárne diela a ktorá bola vystavená na literárny pseudonym Martin Kukučín (LM SNK, Vp 3050). Zaujímavosťou je, že vkladná knižka bola založená 31. decembra 1910 bez prítomnosti majiteľa. V tom čase trvalo žil v Južnej Amerike a nemal ani uhorské občianstvo.

Kukucin_LM_SNK_1

Osobnosť Martina Kukučína a jeho dielo teda v Slovenskej národnej knižnici môžete spoznávať cez jeho literárne diela, dokumenty z jeho literárnej pozostalosti, ale aj cez exponáty stálej expozície dejín slovenskej literatúry v Literárnom múzeu SNK. Viac o „maliarovi slovenskej dediny“, ako ho nazval Dr. Jozef Škultéty, sa dozviete v článku Matej Bencúr a Martin kukučín na portáli DIKDA.eu, ktorý je dostupný na adrese: 
http://www.dikda.eu/matej-bencur-a-martin-kukucin

Slovenská národná knižnica v rámci projektu DIKDA - Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), na portáli DIKDA.eu verejnosti sprístupňuje informácie o osobnostiach a zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana, teda ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo