Vážne i nevážne

Historické výročia nemusia byť vždy len vysoko odborné a nudné. Príďte sa presvedčiť do Slovenskej národnej knižnice 17. júna 2023 od 14. do 19. hodiny. So známymi humoristami a hudobníkmi si zaspomíname aj na vznik Slovenskej republiky, ktorej 30. výročie si celý rok pripomíname.

Vážne i nevážne vyspovedá humorista a literát Lukáš Latinák svojich rovnako vtipných hostí – Zuzanu Kubovčíkovú Šebovú a Vladimíra Kobielskeho. A glosovať sa budú aj udalosti, o ktorých sa písalo v médiách v roku 1992. Ktoré to boli okrem historických prelomových dátumov? Nuž, noviny a časopisy, ktoré v tom roku vyšli, si budete môcť prezrieť „naživo“ aj virtuálne vďaka Digitálnej knižnici SNK a multimediálnej prezentačnej vitríne.

Okrem toho, vo foyer Slovenskej národnej knižnice si v sprievode odborníka pozrieme komentovanú prezentáciu dobových udalostí od prijatia Zákona o česko-slovenskej federácii (1968) po vznik Slovenskej republiky 1. 1. 1993.

„Na počiatku bolo slovo“ je názov prednášky historičky SNK Jany Cabadajovej, počas ktorej sa pozrieme ešte ďalej do minulosti – konkrétne do obdobia, kedy vznikalo prvé písmo, papier a pergamen, začali sa tlačiť knihy Gutenbergovým strojom a dostaneme sa až po koniec 19. storočia, kedy slovenčina nabrala definitívnu podobu.

K nahliadnutiu budú aj vzácne exponáty z fondov SNK – prvé preklady Biblií z originálnych jazykov (hebrejský, grécky a aramejský), ktoré vznikali v 15. - 18. storočí:

* Biblia (Latina) – jej prvý preklad do latinčiny

* Biblia (Germanica) – jej prvý preklad do nemeckého jazyka z 15. storočia. Ak vás zaujíma jej príbeh, nenechajte si ujsť naše 5-minútové video, ktoré je venované práve tejto výnimočnej pamiatke:

foto Biblia 1 foto Biblia 2
Biblie z 15. a 16. storočia sú nádherne ilustrované a zdobené zlatom.


* Biblia (Bohemica) – čeština bol historicky tretím jazykom, do ktorého bola kniha kníh preložená. V našich zbierkach sa nachádza aj jej prvá tlačená verzia z 15. storočia ako aj Kralická Biblia zo 16. storočia.

* Prvým oficiálne známym prekladom Biblie do slovenčiny je tzv. Kamaldulská Biblia. Preložili ju kamaldulskí mnísi v polovici 18. storočia a použili pritom výrazy bežnej hovorenej slovenčiny, západoslovenských nárečových prvkov a českých slov. Existuje len v rukopise.

K nahliadnutiu bude aj faksimile tzv. Vatikánskeho kódexu zo 4. storočia. Je to jeden z najstarších a najcennejších rukopisov na svete, ktorého originál uchováva Vatikánska knižnica a Slovenská národná knižnica ako jediná na Slovensku vlastní faksimile, ktorú získala priamo z Vatikánu.

V toto popoludnie budú pre vás pripravené aj prvé kodifikačné príručky Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra či Martina Hattalu, ktoré stáli pri zrode spisovnej slovenčiny. Príďte si ich pozrieť a možno spoločne rozlúštime, kto môže za to, že slovenčina má „i“ a „y“. 

Vysiela rádio je hudobno slovné soireé obľúbeného zoskupenia Funny Fellows, ktorí si ako svojho hosťa pozvali Mariána Labudu. Pásmo humoru a hudby je pripravené z literárnych diel slovenskej a európskej literatúry. Zhudobnené básne budú autentickým koncertom, ktorý bude naplnený improvizáciami a komunikáciou s divákmi.

foto skupiny Funny Fellows 1 foto skupiny Funny Fellows 2

Počas tohto popoludnia budete mať výnimočnú príležitosť zdarma sa u nás zaregistrovať a tým využívať množstvo prezenčných aj online služieb, ktoré svojim používateľom poskytujeme.

Tešíme sa na stretnutie s vami 17. júna 2023 popoludní v Slovenskej národnej knižnici.

logo online katalog snk new grlogo DIKDA Online kataloglogo DIKDAlogo eiz grlogo slovakiana grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

May 2023
pon uto str štv pia sob ned
1
2
Dátum :  02 05 2023
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 05 2023
14
15
Martin, Slovensko
SNK
Slovenská národná knižnica Vás pozýva na Verejný odpočet činnosti a hospodárenia za [...]
Dátum :  15 05 2023
16
Všetky informácie o konferencii. Program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  16 05 2023
17
Všetky informácie o konferencii. Program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  17 05 2023
18
Všetky informácie o konferencii. Program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  18 05 2023
19
20
21
22
23
24
25
26
Dátum :  26 05 2023
27
Dátum :  27 05 2023
28
29
30
Celý program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  30 05 2023
31
Dátum :  31 05 2023

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo DIKDA   logo DIKDA Online katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WordDigital Library logo