Na polceste na Mars

Priestory Slovenskej národnej knižnice sa v nedeľu 10. júla 2022 popoludní zaplnili do posledného miesta. Takmer tisícka návštevníkov z rôznych kútov Slovenska využila jedinečnú príležitosť stretnúť sa so slovenskou astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou  a prof. Štefanom Kleinom, ktorý stojí za vznikom lietajúceho auta. Vedecko-popularizačné popoludnie Na polceste na Mars bolo okrem toho nabité aj sprievodnými akciami pre malých i veľkých.

Na pol ceste na Mars foto foto Na polceste na Mars

Ako v príhovore uviedla generálna riaditeľka SNK, Katarína Krištofová „veda by nenapredovala bez vzdelaných ľudí a vzdelanie hľadáme primárne v knihách. A nezáleží na tom, či sú vytlačené na papieri alebo sprístupnené v digitálnej knižnici, či ako PDF-ka v čítačkách.“ Aj preto sa SNK rozhodla pripraviť pre svojich priaznivcov a používateľov tento typ podujatia. 

foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

Dr. M. Musilová počas prednášky zrekapituluje svoje pôsobenie vo vesmírnej agentúre NASA, kde sa uplatnila vďaka svojim úspešným projektom zameraným na výskum extremofylov a porozprávala o svojom novom projekte Seven summits. Otázkam od detí i dospelých nebolo konca, niektorí si ich nechali  aj na osobné stretnutie počas autogramiády.

foto Na polceste Mars foto Na polceste Mars

foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

Aj napriek tomu, že mnohí návštevníci verili v príchod samotného unikátu, lietajúce auto AirCar predstavil jeho konštruktér, prof. Štefan Klein, len prostredníctvom videotechniky. Nevadí, možno o rok :-)

foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

Pre mnohých bola čerešničkou na torte verejná prezentácia originálov slávnych diel z 15. a 16. storočia Galilea Galileiho, Giordana Bruna a Isaaca Newtona. Knihy, sú kvôli svojmu veku a krehkosti len veľmi veľmi výnimočne prezentované a tak sa pri nich neustále zhromažďoval zástup zvedavcov. Hoci sú verejnosti plnotextovo prístupné v Digitálnej knižnici SNK, vidieť 400-ročné legendárne diela zakladateľov moderných prírodných vied naživo, je zážitok, ktorý internet nenahradí :-) A o samotnej Digitálnej knižnici SNK a o tom, čo ponúka, sa záujemcovia dozvedeli aj na osobitnej prednáške.

foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

Svoju slovenskú premiéru mal pred našou budovou aj krásny dizajnový, elekrický malý mestský Patak Rodster slovenskej firmy Patak Motors, ktorý mal úspešnú svetovú premiéru koncom mája na 37. ročníku Festival Automobile International v Paríži. Záujem malých i veľkých pútal nielen nádhernou oranžovou farbou a dizajnom, ale aj technologickou vyspelosťou a šetrnosťou, k životnému prostrediu aj k priestoru na parkovanie v mestách.

foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

Vedecko-popularizačné zameranie nášho nedeľného popoludnia doplnilo aj prvé slovenské mobilné planetárium, ktoré svojim premietaním vzdelávacích aj zábavných filmov (nielen) o hviezdach a vesmíre na planetárnej kupole zabavilo nielen deti. Nechýbali ani tvorivé dielne – deti vyrobili viac ako 120 rakiet. Pre deti si množstvo zábavy prichystala požičovňa hračiek Hravonožec, potešilo ich aj maľovanie na tvár a prechádzka svetom rozprávok - Z rozprávky do rozprávky.

foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

foto Na pol ceste na Mars  foto Na pol ceste na Mars

Svojim záťažovým testom si prešiel aj Fotomat - revolučný samoobslužný kiosk, ktorým sa SR prezentovala aj na Expo 2022. Každý sa snažil vytlačiť si čo najviac fotiek, aby si ich hneď stihol dať aj podpísať hviezdnymi aktérmi. foto Na polceste na Mars foto Na polceste na Mars

Veríme, že pre mnohých bolo práve toto podujatie impulzom na to, aby zavítali na naše webové stránky a na profily na sociálnych sieťach, kde vždy ponúkame aktuálne informácie o poskytovaných službách a pripravovaných podujatiach.

Ďakujeme za návštevu a veríme, že ste si toto popoludnie v našich priestoroch užili a že sa opäť s mnohými z vás uvidíme!

Celý program podujatia Na polceste na Mars. (pdf, 3.01 MB)

Foto: M. Lašut

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

May 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
Viac informácií nájtete v tlačovej správe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  01 05 2024
2
3
4
5
6
7
8
9
Pozývame Vás na diskusiu s Ivetou Radičovou a Danielom Šmihulom pri príležitosti výročia [...]
Dátum :  09 05 2024
10
Dátum :  10 05 2024
11
Dátum :  11 05 2024
12
13
14
Dátum :  14 05 2024
15
Aká bola Natália Oldenburgová? Šľachtičná Natália Oldenburgová (1854 - 1937) nemala vždy [...]
Dátum :  15 05 2024
17
Dátum :  17 05 2024
18
Pozvánku nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  18 05 2024
19
21
Dátum :  21 05 2024
22
Dátum :  22 05 2024
23
Dátum :  23 05 2024
24
Dátum :  24 05 2024
25
Viac informácií v tlačovej správe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  25 05 2024
26
27
28
Dátum :  28 05 2024
29
Dátum :  29 05 2024
30
Dátum :  30 05 2024
31
Po stopách Natálie Oldenburgovej Brodziansky kaštieľ so svojim priľahlým parkom sa už roky [...]
Dátum :  31 05 2024

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library