Ch. Léonziho zaujala digitalizácia i ochrana fondov

Martin – Veľvyslanec Francúzskej republiky v SR Christophe Léonzi navštívil Konzervačné a digitalizačné centrum Slovenskej národnej knižnice a ocenil jej výskum a aktivity v oblasti ochrany fondov, ich uchovávania pre nasledujúce generácie a to najmä prostredníctvom digitalizácie, ktorú knižnica realizuje od roku 2012.

foto FR veľvyslanec foto FR veľvyslanec

V pomerne krátkom čase navštívil túto inštitúciu už po druhýkrát: „Moja návšteva vyjadruje aj môj obdiv voči národnej knižnici – uchovávajú historické tlače a dokumenty, inštitúcia vyvíja dlhodobé úsilie v oblasti digitalizácie a ochrany písomného kultúrneho dedičstva pre nasledujúce generácie, iniciuje ochranu autorského práva. V čase internetu a takmer neobmedzeného prístupu k informáciám sa mnohé spoločnosti snažia vyťažiť zisk z niečoho, čo im nepatrí – aj z autorsky chránených diel. A preto je našou povinnosťou v celej Európe tieto diela uchrániť pred zneužitím,“ uviedol Ch. Léonzi počas návštevy.


foto FR veľvyslanec foto FR veľvyslanec
Honorárneho konzula Francúzskej republiky Gregoryho Deltona zaujali techniky reštaurovania dokumentov.

Veľvyslanec sa zaujímal nielen o dokumenty, ktoré reprezentuje kultúru Slovákov, ale sú aj zdrojom informácií o francúzsko – slovenských vzťahov zhruba od roku 1920: založenie Alliance Francaise na Slovensku, vznik základnej a strednej školy v Bratislave pred 2. svetovou vojnou ale aj spolupráca Alberta Marenčina s francúzskymi básnikmi, filmármi, divadelníkmi, ktorá trvala od roku 1945 až do jeho smrti v roku 2019. Honorárneho konzula Francúzskej republiky Gregoryho Deltona zaujali techniky reštaurovania dokumentov.

 foto FR veľvyslanec 

„Teší ma uznanie pána veľvyslanca, ktoré prejavil Slovenskej národnej knižnici najmä v oblasti digitalizácie a uchovávania písomného kultúrneho dedičstva pre ďalšie generácie. Ocenil systematický prístup našej inštitúcie a Slovenska v tejto oblasti. Zaujímal sa aj o možnosti zintenzívnenia spolupráce s Francúzskou národnou knižnicou, ktorá je momentálne na multilaterálnej úrovni na pôde CENL. Jeho druhá druhá návšteva v relatívne krátkom čase je pre mňa signálom, potvrdzujúcim medzinárodnú prestíž SNK,“ uviedla Katarína Krištofová generálna riaditeľka SNK. Počas návštevy jej Ch. Léonzi odovzdal pamätnú medailu Francúzskej republiky.

foto FR veľvyslanec foto FR veľvyslanec

Na záver návštevy Francúzsky veľvyslanec vysadil v Parku priateľstva pred sídelnou budovou SNK aj Dub močiarny: „Dub je mocný strom, vyjadruje silu, múdrosť a vznešenosť, ako aj pevnosť. Je veľmi odolný a života schopný a od nepamäti symbolizuje európsku kultúru. Pre Francúzsko je dub aj symbolom spravodlivosti, preto nech je vyjadrením nášho pevného priateľstva. A pre Francúzov predstavuje aj spravodlivosť, pretože králi v našich dejinách vykonávali spravodlivosť práve pod dubmi,“ zdôvodnil Ch. Léonzi výber stromu.

foto FR veľvyslanec foto FR veľvyslanec

Martin - 19. 05. 2022

logo online katalog snk new grlogo dikda katalog grlogo DIKDAlogo eiz grlogo slovakiana grlogo zond grlogo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

February 2023
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
Celý program nájdete v prílohe. Link na prihlásenie. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  08 02 2023
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo DIKDA   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WordDigital Library logo