Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Zomrel doc. M. Kovačka

Vo veku nedožitých 79 rokov 6. augusta 2019 v Martine nás nečakane opustil dlhoročný vedecký pracovník Matice slovenskej a Slovenskej národnej knižnice doc. PaedDr. Miloš Kovačka, CSc. Ako vedecký pracovník, organizátor a pedagóg mal významný podiel na rozvoji slovenskej národnej bibliografie.

 

2019 08 08 MK

Po absolvovaní vysokoškolských štúdií a krátkom učiteľskom pôsobení od roku 1966 pracoval v Matici slovenskej na úseku retrospektívnej, špeciálnej a súbežnej bibliografie, mal významnú účasť na jej vybudovaní a počítačovom spracovaní. Od roku 1987 bol vedúcim Bibliografického oddelenia a napokon riaditeľom Národného bibliografického ústavu Slovenskej národnej knižnice. Venoval sa spracovaniu Bibliografie literárnej vedy a umeleckej literatúry na Slovensku, redigoval Bibliografický zborník, túto problematiku prednášal na Žilinskej univerzite i na Biblickej škole v Martine. Popri tejto činnosti sa venoval literárnohistorickému výskumu, bol autorom početných vedeckých štúdií a popularizačných príspevkov v oblasti dejín slovenskej literatúry a kultúry, náboženského života, spätých najmä s dejinami Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Ako editor pripravil na vydanie dielo Janka Matúšku a Petra Kellnera-Záboja Hostinského, výber z duchovnej poézie P. O. Hviezdoslava a i. Autor viacerých rozhlasových pásiem, scenárista dokumentárnych filmov i literárnomúzejných expozícií o slovenských spisovateľoch a národných dejateľoch.

Kolektív SNK


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo