Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Košice: V roku 1929 tu pôsobili sevrškári, prámkari i odlievači zvonov…

V roku 1929 vyšiel Nový adresár mesta Košíc a okolia. Hoci je to len „telefónny zoznam“, pre fajnšmekra je to celkom zaujímavé čítanie. Zo slovensko – maďarského vydania sa dozvedáme, aké ulice malo vtedy 70-tisícové mesto, aké profesie tu pôsobili a nájdeme v ňom aj pevnú linku domov na vtedajšieho primátora. Nie je to síce najstarší telefónny zoznam, ktorý sa nachádza vo fondoch SNK, ale jeho zdigitalizovaná podoba sa nachádza aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

2019_02_08_titulka

Nový adresár mesta Košíc a okolia (snkSB 4615 D1) z roku 1929. V Bratislave bola zásluhou K. Kragla vybudovaná prvá telefónna sieť v roku 1884, o pár rokov neskôr siete zriadili v Košiciach, Nitre a Komárne. V tom čase však bolo telefonovanie drahým špásom – 3 minútový hovor stál toľko, koľko liter vína či 2 metráky uhlia. Hovory zlacneli po roku 1911, kedy začali osádzať verejné telefónne automaty.

 

Kombinovaná tlačovina bola zrejme aktivitou súkromného Kníhkupectva Gejza Jaschka. Okrem mien obyvateľov ponúkla aj ich telefónne čísla v Košiciach, Prešove, Bardejove, Michalovciach, Krompachoch, Moldave nad Bodvou, Trebišove a ich priľahlých obciach. Rovnako, ako dnes, si solventnejší podnikatelia a firmy priplácali za plošnú inzerciu, menej solventní živnostníci si nechali svoje kontakty vysádzať aspoň boldom. Takmer 400-stranový adresár obsahuje aj členenie podľa profesií, inštitúcií a spolkov.

2019_02_08_ander_KE

Zdá sa, že „Ander z Košíc“ bol už v roku 1929 známou značkou, hoci v inej oblasti :-)

 

Zoznam obsahoval i delenie na jednotlivé pracovné profesie. A tak sme zistili, že v Košiciach a blízkych obciach v roku 1929 pôsobili aj advokátni osnovníci, bandažisti, bednári, dáždnikári, majitelia drožiek a fiakrov, handrári, hodvábnici, majitelia obchodov s južným ovocím, obchodníci s koreninami, kušnieri, knoflikári i klobúčnici, prejadcovia krátkeho tovaru, tokári, mydliari, sviečkári i nožiari, octári. No čo, viete ich všetky dešifrovať? V meste dokonca sídlil aj výrobca váh a odlievač zvonov. Zastúpenie tu mali aj Československé štátne aerolínie, pretože od polovice marca do konca októbra bolo košické letisko súčasťou trasy: Praha – Brno – Bratislava – Košice - Užhorod.

2019_02_08_najtajomnejsie_povolania

Najtajomnejšími povolaniami 30-tych rokov môžu byť pre nás: bodegár, sevrškár, tokár či prámkar. Záhadná je aj konkrétne náplň práce „cestujúceho“ alebo „zasielateľa“.

 

Z telefónneho zoznamu sa dozvieme, že v Košiciach predávali benzín 14 „súkromníci“, prakticky existovali len dve naftárske spoločnosti, ako ich poznáme dnes. Dvaja živnostníci zabezpečovali výrobu bryndze. V meste už sídlila filiálka najstaršej a zrejme aj najznámejšej cestovnej československej kancelárie, ktorá vznikla v roku 1920 a celé desaťročia bola pre nás symbolom cestovania a dovoleniek. :-) Výrobu a opravu dáždnikov zastrešovali v 70-tisícovom meste a okolí traja dáždnikári.

2019_02_08_maliar

V meste pôsobil aj akademický maliar Gejza Kieselbach – v tom čase podnikal aj s maľovaním izieb.

 

Taxikári v roku 1929 používali troška iné dopravné prostriedky, ako my dnes, rovnako pravidlá cestnej premávky sa líšili. V tom čase bolo v celom Československu zhruba 70-tisíc vozidiel, čo znamenalo že jedno auto pripadlo na zhruba 300 obyvateľov. Dnes sa už len pousmejeme nad tým, že v obciach bola maximálna povolená rýchlosť 35 km/h a mimo maximálne 50 km/hod. Je zaujímavé, že medzi košickými živnostníkmi - drožkármi figuruje aj žena.

Prelom 19. a 20. storočia prial novým objavom – aj do tejto oblasti sa dostali elektrické vysávače prachu, elektrický mangel, uživili sa 14 predajcovia a servismeni gramofónov. Novinkou, ktorú sa oplatilo inzerovať, bola moderná elektrická čistiareň ďatľových semienok. V meste pôsobilo päť kín, tri plavárne a trojo verejných kúpeľov.

2019_02_08_Mutnansky

Dr. Vladimír Mutňanský (1885 – 1954) bol prvým slovenským advokátom pôsobiacim v Košiciach, ktoré boli v tom čase maďarské. Prináleží mu aj titul „prvý slovenský starosta mesta“, ktorým sa stal v roku 1919. Na pozícii pôsobil až do roku 1932.

 

Mgr. Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa SNK


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo