Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Výstava Kataríny Vavrovej Nebeská rieka je bránou do ženskej fantázie

SNK pozýva v čase adventu do Literárneho múzea na výnimočnú výstavu

Martin, 4. decembra 2014 – Priestory Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice (SNK) patria od dnes do 15. februára 2015 výstave malieb, grafík a exlibrisov významnej slovenskej ilustrátorky Kataríny Vavrovej pod názvom Nebeská rieka.

„Dnešná výstava krásne zapadá do koncepcie výstavných aktivít SNK, ktorej Literárne múzeum predstavuje tvorbu výnimočných osobností slovenskej výstavnej scény, zvlášť s akcentom na tvorcov krásnej knihy," povedala počas vernisáže generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Katarína Vavrová nastúpila na slovenskú výtvarnú scénu začiatkom 90. rokov 20. storočia. Názov jej výstavy je odvodený od rovnomenného názvu knihy srbskej autorky Grozdany Olujić, ktorú v roku 2014 vydalo vydavateľstvo Perfekt. Kniha vyšla s pôvodnými ilustráciami K. Vavrovej. Tie boli témou jej diplomovej práce, žiaľ, v kontexte porevolučných udalostí roku 1989, kniha pripravená už v tom čase do tlače nevyšla. „Mojou veľkou pracovnou motiváciou je pozitívna spätná väzba. Teším sa, že to čo robím, nerobím nadarmo. Kniha Nebeská rieka bola skutočne vytvorená pred 25 rokmi. Rozprávky Grozdany Olujić sú šperky a sú trochu iné, ako tie, ktoré sa píšu dnes. Ich súčasné vydanie by nebolo možné bez prekladu pani Mirjany Šišolákovej, ktorá ho po dlhé roky uchovala," vyslovila sa autorka výstavy K. Vavrová.

Nadviazala na ňu prekladateľka rozprávok, keď vysvetlila osud prekladu. „Našiel sa iba vďaka tomu, že som 25 rokov v poličke, kde bol uložený na preklepovom papieri, neupratovala. Ilustrácie k rozprávkam som videla prvýkrát až teraz a musím uznať, že neviem, či by ešte niekto dokázal tak precítiť a výtvarne uchopiť ich hĺbku a osobitosť," uznanlivo doplnila M. Šišoláková.

Na výstave sú hlavnými aktérmi väčšiny výtvarných príbehov ženy. Krehké, zranené i zraniteľné. Pôsobivú atmosféru dotvárajú nádherné detaily a fragmenty architektúr, rastlinných i zvieracích prvkov a zdanlivo všedných atribútov každodenného života, podaných v nevšedných súvislostiach. V maľbách významnú úlohu zohráva i podklad – ručne vyrábaný papier. „Maliarske a grafické figurálne diela Kataríny Vavrovej reprezentujú vrchol imaginatívno-poetickej línie súčasného moderného slovenského výtvarného umenia. Jej permanentné dialógy o ľudskom odcudzovaní sa a približovaní, o stavoch a poryvoch duše zmietanej kolotočom zápasov a pochybností, sú výnimočné a jedinečné," uzavrela kurátorka výstavy Danica Lovišková.

Katarína Vavrová sa narodila 23. augusta 1964 v Bratislave. Po absolvovaní Strednej umeleckopriemyselnej školy v Bratislave (1983) študovala v rokoch 1984 – 1990 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení knižnej ilustrácie u prof. A. Brunovského a K. Ondreičku. V roku 1989 absolvovala študijný pobyt na Academia delle Belle Arti v Perugii. Venuje sa maliarskym technikám, voľnej grafike a kresbe. Okrem samostatných výstav (Bratislava, Trenčín, Martin, Holandsko, Turecko, USA, Belgicko, Česká republika, Rakúsko, Japonsko), vystavuje od roku 1989 na spoločných prehliadkach doma i v zahraničí a získala na nich viacero významných ocenení.

Najnovším uznaním jej tvorby je Cena Najkrajšia kniha leta 2014, ktorú získala práve kniha Grozdany Olujić Nebeská rieka s ilustráciami K. Vavrovej. Autorka žije a tvorí v Limbachu.

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. 
hovorkyňa SNK, manažérka publicity DIKDA

Výstava bude verejnosti v Literárnom múzeu SNK prístupná do 15. februára 2015

2014-12-04 Nebeska rieka vernisaz 1 2014-12-04 Nebeska rieka vernisaz 2

Z vernisáže Nebeská rieka v Literárnom múzeu SNK

2014-12-04 Nebeska rieka vernisaz Kristofova Vavrova 2014-12-04 Nebeska rieka vernisaz 3

Generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová a autorka prezentovaných ilustrácií, malieb a exlibrisov Katarína Vavrová počas vernisáže výstavy Nebeská rieka v LM SNK


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo