Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  SNK - Zhodnotenie stavu projektu digitalizácie

SNK využila bezprecedentnú príležitosť digitalizovať svoje zbierky

Martin, 14. november 2014 – Národný projekt Digitálna knižnica a digitálny archív Slovenskej národnej knižnice (SNK) sa posunul do finálnej tretiny. SNK zdigitalizovala k dnešnému dňu viac ako polovicu zo všetkých 2,5 milióna objektov.

„Dnes je celkový počet zdigitalizovaných objektov viac ako 1,4 mil., z toho SNK spracovala 1,16 mil. svojich objektov, zvyšok sú objekty Slovenského národného archívu. V súčasnosti na projekte pracuje spolu 170 pracovníkov. Aj vzhľadom na 134 novovytvorených pracovných miest je SNK v súčasnosti dôležitým zamestnávateľom v regióne,“ povedala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

SNK ako hlavný partner realizuje najväčší projekt Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), Prioritnej osi 2 Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry v spolupráci so Slovenským národným archívom (SNA). Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného prostriedku bola podpísaná 7. marca 2012 a viac ako trojročný projekt pracuje s rozpočtom viac ako 40 mil. eur. Spoločné financovanie je zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu SR.

Realizáciou projektu využila SNK v programovom období 2007 – 2013 bezprecedentnú príležitosť digitalizovať svoje zbierky. Hlavným cieľom projektu je digitalizácia viac než 2,5 mil. objektov. Z nich polovicu tvoria objekty konzervačného fondu SNK – a to monografie, noviny a časopisy, odborné články zo zborníkov a periodík, mapy či pohľadnice. Druhú polovicu predstavujú archívne dokumenty zo zbierok SNA, z ktorých najvýznamnejšou časťou sú sčítacie hárky zo sčítaní ľudu z prvej polovice 20. storočia.

Pri pohľade späť má tím národného projektu za sebou veľký kus práce. V roku 2012 odštartoval projekt pilotnou prevádzkou, v rámci ktorej sa začalo s výberom, prípravou a čistením dokumentov ako aj so samotným procesom digitalizácie v detašovanom pracovisku SNK vo Vrútkach. V roku 2013 sa spočiatku jednozmenná prevádzka digitalizácie zmenila na dvojzmennú, pribudli noví zamestnanci, nové skenery, vybudovalo sa špičkové dátové centrum a samotný projekt prešiel zásadnou zmenou, v rámci ktorej sa nanovo nastavili a zoptimalizovali všetky aktivity projektu, vrátane ich rozpočtu. V súčasnosti SNK digitalizuje na plnom počte 22 profesionálnych manuálnych, poloautomatických a automatických skenerov a rok 2014 sa už niesol v znamení symbolického prekročenia milióna zdigitalizovaných objektov.

2014-11-14 DIKDA Vrutky 2014-11-05 Rekonstrukcia depozitov SNK 3

Výstavba komplexného pracoviska vo Vrútkach a rekonštrukcia depozitov v sídelnej budove SNK

 

V októbri tohto roku sa začali aj dve stavebné akcie, ktoré sú súčasťou projektu. Ide o dobudovanie komplexného Digitalizačného a konzervačného centra vo Vrútkach a rekonštrukciu troch poschodí depozitov v sídelnej budove SNK. Celková hodnota obidvoch stavieb je približne 5 mil. eur. Do pracoviska vo Vrútkach, kde je už teraz kvalitná skenovacia technika, pribudnú po prestavbe najnovšie technológie pre masovú sterilizáciu a odkysľovanie papiera za viac ako 2 mil. eur.

Rekonštrukcia depozitov si vyžiadala vysťahovanie 860 tisíc dokumentov, čo predstavuje 450 ton. Z dôvodu ich umiestnenia v náhradných priestoroch v knižnici a mimo nej, no zároveň z dôvodu obehu dokumentov v procese digitalizácie, musela knižnica dočasne obmedziť výpožičné služby. Modernizácia depozitov prinesie dlho očakávané kvalitné a stabilné podmienky uloženia viac ako milióna objektov konzervačného slovacikálneho fondu vo vynovených klimatizovaných priestoroch a regálových systémoch. Uchovávanie a ochrana fondu pre ďalšie generácie plynú SNK zo zákona. Obnova depozitov je plánovaná na 8 mesiacov, dobudovanie centra vo Vrútkach na 6 mesiacov.

„Jedným z veľkých prínosov projektu je získanie špičkových digitalizačných, informačných a konzervačných technológií, ktoré umožnia SNK využívať moderne vybavené pracoviská aj po skončení projektu a vytvoriť platformu pre výchovu vlastných špecialistov. V počte zdigitalizovaných objektov sa SNK zaradí k európskej špičke. Už dnes sme inšpiráciou pre viaceré zahraničné knižnice,“ podčiarkla generálna riaditeľka SNK.

Hoci je povinnosťou knižnice sprístupniť min. 30 % digitalizovaného obsahu až po skončení projektu, SNK zásobuje čitateľov už teraz vybranými dielami a zaujímavosťami z digitalizácie. Na webovej stránke projektu www.dikda.eu sa SNK pravidelne prezentuje digitalizovanými perlami. Začala 15 národnými rozprávkami, povesťami, herbármi či kuchárkami. Zároveň SNK ponúka prehľad zásadných diel slovenskej literatúry a vedy od Štúra, Fándlyho, Hurbana, Hviezdoslava, Kukučína, Holubyho, Riznera a mnohých ďalších.

„Osobné fondy našich historických osobností predstavujeme cez rukopisy či súkromné listy, diela, ale aj fotografie. Každý týždeň aktualizujeme zaujímavé správy zo 100-ročných novín a hľadáme témy, ktoré vedia osloviť. Teší nás, že naša práca sa stretla s pozitívnou odozvou a web projektu zaznamenal doteraz takmer 90 tisíc návštev, pričom okrem Slovenska je najviac čítaný v USA, Českej republike, Veľkej Británii či Nemecku,“ uzavrela Katarína Krištofová.

 

Knižnica týmto spôsobom sprístupňuje čitateľom zaujímavé, už autorsky nechránené diela. Ukončenie projektu je plánované na 30. septembra 2015. Jeho udržateľnosť je 5 rokov, do roku 2020.

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD.
hovorkyňa SNK, manažérka publicity DIKDA 

2014-11-14 DIKDA portal 2014-11-14 DIKDA smartfon

Výsledky digitalizácie zverejňujeme na portáli DIKDA.eu - 100-ročné noviny si tak môžete prečítať aj na Vašom mobilnom telefóne


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo