Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  SNK spolupracuje s významným antropológom Andrew Lassom

Nositeľ myšlienky CASLIN získal cenu VIZE 97

Martin, 10. októbra 2014 – Slovenská národná knižnica (SNK) spolupracuje s významným americkým antropológom Andrewom Lassom. Profesor je iniciátorom a garantom projektu CASLIN (Czech and Slovak Information Network), v rámci ktorého sa v septembri tohto roku v Oponiciach konal jubilejný 20. ročník medzinárodného seminára slovenských a českých knižníc CASLIN 2014 - Knižnice a spolupráca: modely a metódy. Organizátorom seminára bola SNK.

Práve za projekt CASLIN získal A. Lass 5. októbra 2014 medzinárodnú cenu VIZE 97, ktorú každoročne udeľuje Nadácia Dagmar a Václava Havlových v Prahe. Diplom a berly sv. Vojtecha si profesor prevzal osobne od Dagmar Havlovej, niekdajšej prvej dámy ČR.

„V mene Slovenskej národnej knižnice pánu Andrew Lassovi srdečne blahoželám k získaniu prestížneho ocenenia. Je pre nás cťou, že naša inštitúcia môže spolupracovať s odborníkmi svetového mena ako je pán Lass, a tým aktívne reflektovať na súčasné trendy knižníc vo svete," uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

CASLIN je významné odborné podujatie zamerané na problematiku knižničnej a informačnej vedy. Každý rok sa ho zúčastňujú odborníci zo Slovenska, Čiech a zahraničia. Počas tohtoročného v gescii SNK A. Lass uviedol, že za 20 rokov vidí najväčšiu premenu knižníc v ich podobe nových, presýtených knižničných informačných systémoch.

SNK CASLIN prof Lass

„Táto myšlienka sa nám zdala pred dvoma desaťročiami fantastická, dnes je úplne bežnou realitou. Preto v súčasnosti vidíme potrebu riešiť iné otázky, a to vnútorné fungovanie knižníc a nastavenie efektívnych procesov riadenia," osvetlil nové smerovanie seminárov CASLIN A. Lass.

Nadácia ocenila prínos profesora k porevolučnému „návratu Československa do sveta civilizovaných spoločností".A. Lass sa narodil v roku 1947 v New Yorku. Vyrastal v Prahe, kde sa jeho rodičia usadili ako novinári, no v 70. rokoch ho komunistický režim vyhostil z Československa. V súčasnosti je profesorom kultúrnej a sociálnej antropológie na Mount Holyoke College v americkom štáte Massachusetts. Ocenenie VIZE 97 udeľuje Nadácia každoročne vybraným mysliteľom, ktorí svojím dielom prekračujú tradičný rámec vedeckého poznania.

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. 
manažérka publicity DIKDA a zastupujúca hovorkyňa


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo