Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  100. výročie začiatku 1. svetovej vojny: Scénické čítanie Zo zajatia odkryje puto Tajovského a jeho manželky počas odlúčenia

Martin, 19. septembra 2014 – Literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice (SNK) pripravuje v rámci výstavy Krvavé sonety – Slovenská literatúra a prvá svetová vojna pre svojich návštevníkov literárno-umelecký program ZO ZAJATIA - scénické čítanie korešpondencie Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej z vojnových rokov 1915 – 1919.

2014-10-02 LM SNK Zo zajatia pozvanka

Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 2. októbra 2014 o 17.00 hod. v Audiovizuálnej sieni Literárneho múzea SNK pri príležitosti 140. výročiu narodenia spisovateľa J. G. Tajovského a 100. výročiu vypuknutia prvej svetovej vojny.

„Cez osobnú korešpondenciu spisovateľskej manželskej dvojice si pripomenieme ich životné obdobie, keď po vypuknutí prvej svetovej vojny musel v roku 1915 narukovať aj Jozef Gregor. Pred odchodom Tajovského na front bola rozlúčka s manželkou Hanou v Prešporku uistením, že sú si blízki, a že si vzájomne patria,“ približuje atmosféru z listov riaditeľka Literárneho múzea Jarmila Kováčová.

Zo zachovaných listov sa dá vyčítať ako v nedobrovoľnom odlúčení obaja žili. „Hana si v Martine denne sadala k listom a kartám, na ktorých písala manželovi o všetkom, čo sa okolo nej dialo, o svojej radosti z čoskorého narodenie dieťaťa, posielala mu balíky s najnutnejšími potrebami. Jozef na fronte v zemľanke pri svetle sviečky tiež písal skoro každý deň svojej Hane. Keď padol do zajatia, zostal dlhé mesiace bez správ. Meno dcéry sa dozvedel až z cudzej karty, karty svojho krajana,“ uzavrela J. Kováčová. Výber korešpondencie je z knihy LISTY Príbeh manželstva Jozefa Gregora Tajovského a Hany Gregorovej, ktorú roku 1996 pripravila na vydanie ich dcéra Dagmar Prášilová-Gregorová.

V programe Zo zajatia sa návštevníci dozvedia, ako sa v listoch plných nádeje obaja tešili na spoločný život v trojici po návrate J. G. Tajovského z vojny domov. Úloh manželov sa v scénickom čítaní zhostia herci Viliam Hriadel a Eva Gašparová, členovia súboru Slovenského komorného divadla v Martine.

Názov podujatia: ZO ZAJATIA - Scénické čítanie korešpondencie Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej z vojnových rokov 1915 – 1919

Miesto konania: Slovenská národná knižnica - Literárne múzeum, Martin

Dátum podujatia: 2. októbra 2014 o 17. h

Účinkujúci: Viliam Hriadel a Eva Gašparová, členovia súboru SKD v Martine

Autorka scenára: Mgr. Eva Kalnická

Réžia: Mgr. Vlasta Kunovská

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD.
manažérka publicity DIKDA zastupujúca hovorkyňa


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo