Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  100. výročie začiatku 1. svetovej vojny: Literárne múzeum SNK uvádza výstavu Krvavé sonety

Slovenská literatúra a prvá svetová vojna

Martin, 19. septembra 2014 – Slovenská národná knižnica (SNK) pri príležitosti 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny pripravila pre svojich návštevníkov reprezentatívny výstavný projekt Krvavé sonety – Slovenská literatúra a prvá svetová vojna.

Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční vo štvrtok 25. septembra 2014 o 16.00 hod. v Galérii literatúry a umenia Literárneho múzea SNK v Martine.

2014-09-25 LM SNK Krvave sonety pozvanka

Výstava je koncipovaná z autentických zbierkových predmetov literárneho, archívneho, knižného, výtvarného a audiovizuálneho fondu špecializovaných pracovísk Slovenskej národnej knižnice, Slovenského národného múzea, Slovenskej národnej galérie, Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a súkromného majetku. Výstava má ambície byť sprievodcom slovenskými literárnymi reáliami z obdobia prvej svetovej vojny s časovými presahmi pred ňou a po jej ukončení. Na pozadí pohnutých spoločenských a politických udalostí dobovej Európy i sveta poukazuje na hlboké a zákonité súvislosti medzi spoločenskými dejmi a umeleckou tvorbou.

„Scenár výstavy predstavuje nielen tematické, ale aj žánrové vymedzenie literárnej tvorby vybraných spisovateľov, básnikov a dramatikov, ktorí v tomto období žili a tvorili. Mnohí ako priami účastníci vojnovej kataklizmy. Medzi prezentovanými literárnymi osobnosťami sú Janko Jesenský, Ivan Krasko, Jozef Gregor Tajovský, Pavol Országh Hviezdoslav, Martin Rázus, Milo Urban a ďalší. Ich literárne zaznamenané a pretavené spomienky na prvú svetovú vojnu spolu s Hviezdoslavovým „spevom o krvi" oprávnene patria do zlatého fondu slovenskej literatúry 20. storočia," informovala riaditeľka Literárneho múzea SNK Jarmila Kováčová.

K výstave vychádza katalóg a detský sprievodca výstavou. Literárne múzeum ponúka počas trvania výstavy aj ďalšie sprievodné aktivity určené pre školskú mládež, zvlášť komentované prehliadky a vyučovacie hodiny. Jedným z plánovaných podujatí je tiež scénické čítanie korešpondencie Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej z vojnových rokov 1915 – 1919, ktoré sa uskutoční 2. októbra 2014 o 17.00 hod. v Audiovizuálnej sieni LM SNK.

Názov výstavy: Krvavé sonety - Slovenská literatúra a prvá svetová vojna

Miesto konania: Slovenská národná knižnica - Literárne múzeum, Martin

Otvorenie výstavy: 25. september 2014 o 16.00 hod.

Ukončenie výstavy: 30. november 2014

Autor koncepcie výstavy: Mgr. Pavol Máťuš

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. 
manažérka publicity DIKDA zastupujúca hovorkyňa


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo