Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu Digitálna knižnica SNK /22. týždeň/

V týždni od 30. 5. do 5. 6. 2016 pribudlo v Digitálnej knižnici SNK 3 648 čísel (predstavuje 43 000 článkov) z 11 titulov odborných a vedeckých periodík a ich doplnkov, najmä z oblasti náboženstva a teologických vied.

Súčasťou súboru je časopis Cirkevné listy s dlhou vydavateľskou tradíciou, vychádza od roku 1887. Jeho zakladateľom je Dr. Jur Janoška (1856-1930), ktorý redigoval časopis do roku 1921. Od roku 1922 bol biskupom východného dištriktu a prvým generálnym biskupom evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Bol tiež predsedom Matice slovenskej a spoluzakladateľom spolku Tranosscius. Časopis publikuje homiletické texty, teologické štúdie a reflexie, recenzie kresťanskej a svetskej literatúry a umenia. Je určený aj na diskusiu o aktuálnych otázkach evanjelickej teológie.

Historia Ecclesiastica je moderný vedecký časopis vydávaný od roku 2010 Centrom excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu Prešovskej univerzity. Venuje sa dejinám náboženstiev a cirkevným dejinám v strednej Európe.

Acta facultatis theologicae Universitatis Comenianae Bratislaviensis, vydávaný Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, je recenzovaný vedecký časopis, ktorého cieľom je prezentovať výsledky vedeckej činnosti slovenských odborníkov, ako aj autorov z iných univerzít a vedeckých inštitúcií zo Slovenska aj zo zahraničia vo všetkých teologických a príbuzných disciplínach.

Časopis Liturgia - časopis pre liturgickú obnovu vydáva Spolok sv. Vojtecha v Trnave, vychádza štvrťročne a je určený pre odbornú verejnosť.

Periodikum Nové horizonty je časopis pre teológiu, kultúru a spoločnosť. Vychádza štvrťročne a je určený katolíckej inteligencii, kňazom aj laikom. Časopis má ambície nadviazať na odkaz generácie katolíckych intelektuálov, ktorí pôsobili na Spišskej Kapitule v medzivojnovom období, zvlášť na osobnosť rektora kňazského seminára Ferka Skyčáka.

Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici SNK používateľom celkovo sprístupnených 719 321 zdigitalizovaných objektov - 22 372 kníh, 75 355 čísel periodík, 609 028 článkov a 12 566 pohľadníc. Sprístupnené objekty sú výsledkom národného projektu DIKDA a v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie po ukončení projektu vznikajú ďalšie. Vzhľadom na obrovské množstvo dát, ktoré je potrebné do systému naimportovať, ide o dlhšie trvajúci proces, každý týždeň však do katalógu pribúdajú nové knihy, časopisy, články, fotografie, mapy či iné objekty, ktoré si v digitálnej podobe môžu používatelia prezerať v priestoroch SNK. 

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov - k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť. 

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek. 

Pozývame vás do Digitálnej knižnice SNK.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo