Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu Digitálna knižnica SNK /13. týždeň/

V týždni od 28. 3. do 3. 4. 2016 pribudlo v Digitálnej knižnici SNK 3 568 čísel periodík z 31 periodických titulov, čo predstavuje 36 700 článkov z nich. V novej kolekcii článkov dominujú náboženské a teologické odborné periodiká. Dovolíme si na niektoré upozorniť.

Jedným z najstarších je časopis Verbum - reprezentatívny slovenský katolícky časopis orientovaný predovšetkým na katolícku inteligenciu. Bol založený v máji 1946 na fare v Liptovskom Hrádku, kde bol vtedy kaplánom básnik katolíckej moderny Janko Silan. Do časopisu prispievali významní katolícki intelektuáli ako napríklad Ladislav Hanus, Jozef Kútnik, Cyril Dudáš, Vendelín Jankovič. 

Historia ecclesiastica je vedecké periodikum, ktoré vydáva Centrum excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu Prešovskej univerzity Prešove. Periodikum publikuje vedecké práce z dejín cirkví a náboženstiev na území Slovenska a ostatných krajín strednej Európy.

Cieľom recenzovaného vedeckého časopisu Acta facultatis theologicae Universitatis Comenianae Bratislaviensis je prezentovať výsledky vedeckej činnosti tak odborníkov a doktorandov pôsobiacich na fakulte, ako aj autorov z iných univerzít a vedeckých inštitúcií zo Slovenska aj zo zahraničia vo všetkých teologických a príbuzných disciplínach. Obsahuje vedecké príspevky a recenzie domácej a zahraničnej vedeckej literatúry.

Theologos je teologická revue, ktorú v súčasnosti vydáva Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove.

Časopis Studia Biblica Slovaca, vydávaný Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, je zameraný na skúmanie Svätého písma Starého a Nového zákona predovšetkým zo stránky filologickej, historickej, exegetickej a teologickej.

Verba Theologica - recenzovaný teologický časopis je časopisom Teologickej fakulty v Košiciach Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jeho príspevky sa venujú systematickej teológii, dejinnému vývoju konkrétnych teologických otázok, biblickej teológii, posvätnej liturgii a tiež úzkemu prepojeniu teológie s filozofiou, literatúrou a sakrálnym umením.

Na Katedre evanjelikálnej teológie a misie Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici vychádza Evanjelikálny teologický časopis, ktorý patrí tiež do teologickej kolekcie najnovšieho prírastku Digitálnej knižnice SNK. 

Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici SNK používateľom celkovo sprístupnených 581 542 zdigitalizovaných objektov - 22 372 kníh, 63 576 čísel periodík, 483 028 článkov a 12 566 pohľadníc. Sprístupnené objekty sú výsledkom národného projektu DIKDA a v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie po ukončení projektu vznikajú ďalšie. Vzhľadom na obrovské množstvo dát, ktoré je potrebné do systému naimportovať, ide o dlhšie trvajúci proces, každý týždeň však do katalógu pribúdajú nové knihy, časopisy, články, fotografie, mapy či iné objekty, ktoré si v digitálnej podobe môžu používatelia prezerať v priestoroch SNK. 

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov - k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť. 

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek. 

Pozývame vás do Digitálnej knižnice SNK.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo