Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu Digitálna knižnica SNK /11. týždeň/

V týždni od 14. 3. do 20. 3. 2016 pribudlo v Digitálnej knižnici SNK 56 titulov periodík (t.j. celkovo 3 266 čísel) a 33 000 článkov z nich.
V pridanej kolekcii dominujú literárne časopisy. K najvýznamnejším patria: Zlatý máj, Slovenská literatúra, Dotyky, Fragment.

Zlatý máj – legendárny časopis o knihách pre deti a mládež, ktorý vychádzal v rokoch 1956-1997 a sústredili sa okolo neho významní teoretici, kritici a recenzenti literatúry pre deti a mládež. Časopis si získal renomé v Európe. Možno povedať, že bol jeden z prvých európskych časopisov svojho druhu.

Slovenská literatúra (Slovak literature) je jediný literárnovedný vedecký časopis vychádzajúci na Slovensku od roku 1953. Poskytuje vedecký publikačný priestor pre oblasť literárnovednej slovakistiky, teórie literatúry a dejín slovenskej literatúry.

Dvojmesačník Dotyky – časopis pre mladú literatúru a umenie vydávaný Spolkom Slovenských spisovateľov bol založený v roku 1986 ako príloha Romboidu, samostatne vychádza od roku 1989.

Slovak Review je literárnovedný akademický časopis, ktorý vydáva Ústav svetovej literatúry Slovenskej akadémie vied. Časopis sa orientuje na historický a teoretický výskum svetovej literatúry a prinášaša najnovšie výsledky literárnovedného výskumu na Slovensku.

Časopis Fragment bol založený v Bratislave v roku 1987. Do novembra 1989 vychádzal ako samizdat. V roku 2013 bola na prestížny Zoznam UNESCO Pamäť sveta zapísaná Zbierka českých a slovenských samizdatových periodík z rokov 1948-1989 a medzi nimi aj časopis Fragment, čím bol uznaný spolu s ostatnými samizdatovými časopismi za súčasť dokumentárneho dedičstva ľudstva.

Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici SNK používateľom celkovo sprístupnených 498 381 zdigitalizovaných objektov - 22 372 kníh, 56 135 čísel periodík, 407 308 článkov a 12 566 pohľadníc. Sprístupnené objekty sú výsledkom národného projektu DIKDA a v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie po ukončení projektu vznikajú ďalšie. Vzhľadom na obrovské množstvo dát, ktoré je potrebné do systému naimportovať, ide o dlhšie trvajúci proces, každý týždeň však do katalógu pribúdajú nové knihy, časopisy, články, fotografie, mapy či iné objekty, ktoré si v digitálnej podobe môžu používatelia prezerať v priestoroch SNK.

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov - k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.

Pozývame vás do Digitálnej knižnice SNK.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo