Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu Digitálna knižnica SNK /7. týždeň/

Slovenská národná knižnica (SNK) postupne verejnosti sprístupňuje vo svojej Digitálnej knižnici zdigitalizované objekty, ktoré vznikli ako výsledok realizácie národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA) a vznikajú ďalej v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie po jeho ukončení. Vzhľadom na obrovské množstvo dát, ktoré je potrebné do systému naimportovať, ide o dlhšie trvajúci proces, každý týždeň však do katalógu pribúdajú nové knihy, časopisy, články, fotografie, mapy či iné objekty, ktoré si v digitálnej podobe môžu používatelia prezerať v priestoroch SNK.

V týždni od 15. 2. 2016 pribudlo v Digitálnej knižnici SNK 2800 vedeckých a odborných časopisov a 29 546 článkov z nich. Najväčšie zastúpenie majú v tomto prírastku články z vedeckých a odborných medicínskych časopisov a zborníkov z odborov farmácia, endokrinológia, interná medicína, kardiológia, onkológia, paliatívna medicína, gynekológia, rádiológia, pneumológia, pediatria a ďalších.

Najväčším, najhodnotnejším a najzaujímavejším kompletom sú články z najstaršieho vedeckého a odborného časopisu Bratislavské lekárske listy. Časopis založil profesor Kristián Hynek, zakladateľ a rektor Univerzity Komenského. Vychádza bez prerušenia od r. 1921 a stal sa uznávaným medzinárodným časopisom pre medicínu a biologicko-lekárske vedy a reprezentantom medicínskeho výskumu na Slovensku. Periodikum sa v zmysle Deklarácie NR SR stalo v roku 2012 kultúrnym a vedeckým dedičstvom Slovenskej republiky.

Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici SNK používateľom celkovo sprístupnených 415 243 zdigitalizovaných objektov – 22 372 kníh, 48 647 čísel periodík, 331 658 článkov a 12 566 pohľadníc.

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov – k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým sa fyzický dokument prinesie z depozitu – k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova – obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.

Pozývame vás do Digitálnej knižnice SNK.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo