Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /48. týždeň 2018/

Dnes by sme sa mohli pozrieť na komiksy, čo vy na to? Do kreslených príbehov dokonalých hrdinov, ktorí vypúšťajú bublinky so slovami, sa okamžite zamilovali dospelí i deti. A to aj napriek zákazom a mnohým negatívnym kritikám o úpadku civilizácie, ktoré sa, najmä v 70-tych a 80-tych rokoch, zniesli na ich kreslené hlavy.

Ak si myslíte, že prvým boli myši a káčerovia od Walt Disney, tak sa mýlite. Najskôr dvaja Angličania vymysleli v 18. storočí tú klasickú „hovoriacu" bublinu a prvenstvo patrí chudobnému chalanovi z New Yorku, Yellow Kid, ktorému odstávali uši a ulice brázdil v dlhej nočnej košeli. Prvý diel vyšiel 5. januára 1896. Potom bolo niekoľko iných hrdinov superhrdinov a Disney prišiel až po nich. Práve vtedy sa začali komiksy špecializovať na malých čitateľov, väčších ale aj dospelákov.

Dikda katalog Pif

Dvojica autorov Žukovskaja – Astrachan vytvorili koncom 60-tych rokov zábavnú postavičku psa Pifa. 

Komiksy o Pifovy (Pif a jeho dobrodružstvá, Žukovskaja, Ae., Astrachan, M., rok 1969, str. 23) si môžete prečítať online v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

 

Zatiaľ čo v Európe vychádzali Asterixovia, Šťastný Luke či Tintin, v Československu začali vychádzať komiksy v 60-tych rokoch minulého storočia (ó, ako hrozne dávno to vyznieva). Lavínu záujmu spustili najmä dobrodružné Foglarove a Fischerove Rýchle šípy. Legendou na Slovensku bol Jaroslav Schek. Jeho Jožinko, dieťa svojich rodičov vychádzal v časopise Roháč v rokoch 1965 – 1987, až sa znalci dopracovali k údaju 1 100 častí, čo tvorilo zhruba 5000 kresieb.

2018 11 30 dikda katalog Jozinko

Tento a mnohé iné články nájdete v časopisoch (Roháč, ročník 30, č. 23, rok 1977, str. 16) v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

Jozef Schek v rozhovoroch častokrát prízvukoval, že Jožinka nevolal inak, ako idiot :-)

 

Uvoľnená situácia 60-tych rokov však netrvala dlho a komiksové zošity prestali vychádzať. Našťastie tu stále boli časopisy, ktoré boli voči bublinkovým postavičkám veľmi štedrí. Napríklad časopis pre milovníkov vedy a techniky, Elektrón zverejňoval v roku 1976 na pokračovanie komiks o F1, ale aj Tretej družine, ktorého autorom bol Jozef Trabalkn a sci-fi príbeh o dvoch pozemšťanoch na planéte Griáda, ktorého tvorcom bol Aleš Vijidák.

dikda katalog F1dikda katalog tretia druzina

Ďaľšie články (Elektrón, ročník 4, č. 9, rok 1976, str. 37,49) nájdete v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

 

Medzi moderné komiksy parí napríklad Jánošík! : pravdivý príbeh legendárneho zbojníka a jeho družiny Dušana Tarageľa. 

Tých, ktorí by sa o tomto druhu literatúry chceli dozvedieť niečo viac, ponúkame odbornú štúdiu Petra Cmiterského a Dušana Blažeka, ktorá vyšla v časopise Dotyky č.5 z roku 1993.

V Katalógu digitálnej knižnice SNK  sa k 30. novembru 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.

 

 

 


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo