Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /46. týždeň 2018/

Pomaly sa blížime do finále roka. Aj tí, ktorí celý rok usilovne bzučali v záhradke, pomaly odkladajú svoje náradie. Včely postupne tíchnu, záhony a stromy vydávajú posledné zvyšky úrody a ako kto zasial, tak teraz žal – hovorí staré „včelie" príslovie. Mnohí už majú svoje osvedčené spôsoby, tým menej skúseným (alebo menej úspešným) ponúka náš Katalóg digitálnej knižnice užitočné rady, postupy a návody na to, ako ešte zazimovať záhradu, postarať sa o včielky a spracovať posledné zvyšky úrody.

 Keď sa povie „zazimovať", mnohým z nás napadne len obalenie stromu kôrou, pokrytie hriadok čečinou či zateplenie úľov. Ale, ako nás poučil časopis Včelár z roku 1983, u včiel je zazimovanie celou sériou opatrení, ktoré treba urobiť pred samotných zavretím úľa.

2018 11 16 dikda katalog vcely

Článok o zazimovaní včelstva a ďalšie (Včelár, ročník 57, č. 7, rok 1983, str. 148), si môžete prečítať online v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

Včielky teda máme na poriadku, teraz sa vrhnime na ovocie a zeleninu. Áno, áno, v supermarketoch by dnes uprostred zimy zaplesalo aj Maruškine srdce...nuž, ale úprimne, taká mrkvička z vlastnej záhradky je predsa len o čosi zdravšia, ako také mrkva „bez mena", ktorá ku nám pricestovala cez pol zemegule. Slovenské ovocinárstvo z roku 1946 poradí, ako na to.

2018 11 16 dikda katalog uskladnenie zeleniny

Teno a mnohé iné články nájdete v časopisoch (Slovenské ovocinárstvo. ročník 23, č. 530-531, rok 1946, str. 150-151 v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

Ak predsa len ani tie riadky a pieskom prikrytú zeleninu v debničkách niet kam dať, skúste sušenie. Na trhu je dostatok rôznych sušičiek, ale čo tak urobiť to na spôsob našich starých mám? Špecializovaný časopis pre poľnohospodárov, Slovenská agra, z roku 1932 ponúka neoceniteľné rady.

Katalóg digitálnej knižnice ponúka aj niekoľko encyklopédií, ktoré ponúkajú záhradkárom rady, ako sa venovať záhrade po celý rok. Za všetky vyberáme túto krásne ilustrovanú publikáciu Záhrada po celý rok z roku 1996.

V Katalógu digitálnej knižnice SNK  sa k 16. novembru 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.
Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.

 

 

 


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo