Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /44. týždeň 2018/

Koniec októbra sa niesol v znamení celoštátnych osláv 100. výročia vzniku Československa. S Katalógom digitálnej knižnice SNK, si môžete zaspomínať na najväčšie československé filmové hity. U nás nájdete nielen literárne predlohy ku niektorým z nich, ale aj dobové recenzie, reakcie divákov, rozhovory s rodiacimi sa hviezdami. Prečítajte si, ako hodnotili kritici herecký prejav Sagvana Tofiho či Vendulky Utešiteľky zo ságy Ako básnici prichádzajú o ...

So vznikom republiky sa začala písať aj história spoločnej kinematografie. Herci a herečky, ktorí túžili po neutíchajúcej sláve a príjmoch Poly Negri, Lie de Puty či Petra Lorreho už nemuseli snívať o ponukách spoza veľkej mláky.

2018-11-02 dikda katalog 1 pola negri

Knihu Pola Negri známa i neznáma a ďalšie dokumenty o dive svetového mena s poľsko-slovenskými koreňmi, si môžete prečítať v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

Nemé filmy pomaličky, pomaličky ustupovali hovoreným a v roku 1931 začínajú pri Prahe vyrastať Barrandovské štúdiá, ktoré sú dodnes pojmom vo svete filmárov. Vďaka profesionálnej technike, schopným tvorcom a ateliérom, sa aj v Československu zrodili hviezdy: Jindřich Plachta, Theodor Pištek (hral napríklad Jura Jánošíka), Adina Mandlová, Nataša Gollová či veční elegáni Oldřich Nový a František Krištof Veselý. V knihe Historie československého filmu 1930 – 1945 si zaspomínate na skvelé filmy pre pamätníkov, ako napr. To neznáte Hadimršku, Cesta do hlubín študákovy duše, Eva tropí hlouposti a mnoho ďalších.

2018-11-02 dikda katalog 2 historie cs filmu

Historie československého filmu v obrazech 1930-1945 (autori: Brož, Jaroslav; Frída, Myrtil) a ďalšie knihy a časopisy o filme sú dostupné aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK 

V roku 1977 vydal Československý filmový ústav zaujímavé skriptá, v ktorých ponúka presný prehľad filmov, ktoré boli v Československu nakrútené v rokoch 1972 – 1976. Poctiví diváci filmov pre pamätníkov práve v tejto knižočke zistia, ktorý film im ušiel. Pamätáte si napríklad jemným sci-fi šmrncnutú komédiu Hodíme se k sobě, miláčku?, Holky z porcelánu či ságu o Homolkovcoch s famóznou Helenou Ružičkovou a Janom Husákom?

2018-11-02 dikda katalog 3 seznam cs filmu 1972

Československé filmy 1972-1976 : (filmografie) v Katalógu digitálnej knižnice SNK (s. 37) pripomenie či predstaví filmy 7. dekády 20. storočia.

Medzi legendárne vecičky, ktoré celoštátne televízie i jej regionálne pobočky nespočetne veľakrát „otočili", patril aj československo-maďarský historicko dobrodružný seriál z roku 1975 Vivat Beňovský! V Historickej revue, číslo 1 z roku 2011, s. 31 – 35, ročník 22 si môžete prečítať, ako to s tým kráľom Madagaskaru naozaj bolo. Tú romantickú verziu nájdete vo Filme a divadle číslo 25 z roku 1975 v podaní Jozefa Adamoviča, ktorý si fešného grófa zahral.

Zatiaľ čo Pavla Kríža, kritici hodnotili ako „obohacujúceho postavu Štépána o intelektuálny rys osobnosti", jeho hereckú partnerku Adrianu Tarábkovú (stvárňujúcu Borúvku) priradili medzi tie, ktoré „rozšírili počet prostoduchých naiviek v českej filmovej komédii." Kritici v roku 1984 však vyzdvihli humor Josepha Dielleho z Konga, ktorý stvárnil legendárneho Mirečka - študenta medicíny Numira Casa Thombo from Bujumbura. My však máme pre vás inú kontrolnú otázku: Pamätáte si, ktorá hviezda stvárnila okrajovú postavu, docenta Miroslava Zajíca? Napovieme vám, že prezentoval výsledky výskumu Katedry duševnej hygieny a poúčal študentov, ako si optimálne rozložiť študijné a pracovné pomôcky na písacom stole. Vyhralo Leffinqwellovo – Bronštejnove rozloženie písacieho stola, takzvaná Zajícova varianta :-) (Jak básníci přicházejí o iluze, In: Film a divadlo, roč. 29, č. 5 (1985), s. 23)

Časopis Film a divadlo poskytoval recenzie filmových aj divadelných noviniek z produkcie československej umeleckej sféry. Vy sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť v Katalógu digitálnej knižnice.  

Kasovým trhákom sa v roku 1983 stal film režiséra Jaroslava Soukupa, Vítr v Kapse, ktorého inšpiroval vlastný pracovný zážitok v jednej automobilke. Rebelantskí hrdinovia v podaní Sagvana Tofiho a Lukáša Vaculíka „urputne bojujú o svoju pravdu - ich konanie nie je vždy sympatické ani čitankovo príkladné." ....nuž, ani tá smrť Cyrila (S. Tofi) voči diváčkam veru nebola fér... Film videlo úctyhodných 1 900 000 divákov a vysielal sa v televíziách 15 krajín sveta. O filme sa dozviete aj v časopise Film a divadlo, roč. 27, č. 10 (1983), s. 15.

Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 2. novembru 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo