Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /35. týždeň 2018/

V 35. týždni medzi 1 707 novinkami pribudli do Katalógu digitálnej knižnice SNK napríklad aj krásne pohľadnice. Malebné zábery na slovenské mestá a tatranské zákutia vám možno ešte pomôžu rozhodnúť sa, kam sa vyberiete na jesenný výlet.

Takto vyzerali Rysy v roku 1928. Skaly sa až tak rýchlo nemenia ako mestá, čo poviete? Jeden z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier dostal názov nie podľa známej mačkovitej šelmy, ale podľa vzhľadu. Čiary, ryhy či štrbiny sú dominantné a zreteľne viditeľné najmä pri pohľade zo severu na vrchol Rysov. Krásny výhľad si odtiaľ nenechali ujsť v roku 1899 ani nositeľka Nobelovej ceny Marie Curie-Sklodowska s manželom Pierrom. V roku 1913 očaril aj Vladimíra I. Lenina, budúceho vodcu ruskej revolúcie. Na jeho počesť sa desaťročia konali „výstupy mládeže na Rysy".

 

2018-08-31 dikda katalog pohladnice Vysoke Tatry Rysy

Vysoké Tatry: vrchol Rysov 2503 m na pohľadnici z roku 1928 v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

Možno práve septembrové babie leto vám ešte umožní, navštíviť nejaký zo slovenských hradov. Väčšina z nich je totiž cez zimu a jeseň zatvorená. Krásna Hôrka, Beckov či Bojnický zámok lákajú svojimi unikátnymi zbierkami návštevníkov z celého sveta. Vedeli ste, že o kúpu Bojnického zámku v 20. storočí prejavil záujem napríklad husľový virtuóz Rafael Kubelík a veľkopodnikateľ Tomáš Baťa, ktorý z neho chcel urobiť oddychový areál pre svojich zamestnancov? Zámok patrí štátu.

2018-08-31 dikda katalog pohladnice Krasna Horka 

Hrad Krásna Hôrka, Beckov a Bojnický zámok na pohľadniciach z 2. polovice 20. storočia. Pozrite si aj ďalšie hrady a zámky Slovenska z Katalógu digitálnej knižnice SNK.

V jaskyni je síce jedno, či je vonku zima alebo babie leto. Takto krásne vyzerala Jasovská jaskyňa v roku 1924. A to už bola v prevádzke pre turistov vyše 60 rokov! Jasovskú jaskyňu totiž čiastočne sprístupnili mnísi z jasovského kláštora takmer v rovnakom čase, ako Štúr, Hurban a Hodža uzákonili našu slovenčinu.... teda okolo roku 1846. Fotografia krásne zachytáva už elektricky osvetlenú jaskyňu z roku 1924, čo tiež nebolo v tom období také bežné.

2018-08-31 dikda katalog pohladnice Jasovska jaskyna

Stalagmity v Jasovskej jaskyni na fotografii z roku 1924. Digitalizované pohľadnice v Katalógu digitálnej knižnice SNK Vás ale prevedú aj ďalšími jaskyňami – poďte s nami na výlet. 

No a keď sme už tam, „kde nič nie je", oplatí sa pozrieť aj Bardejov. Centrum mesta – ktoré zobrazuje fotografia z roku 1923, si doteraz uchovalo pôvodný kolorit a zachytáva Masarykovo múzeum a kostol. Dnešné Radničné námestie je od roku 2000 zapísané na zozname lokalít Svetového dedičstva UNESCO.

2018-08-31 dikda katalog pohladnice Bardejov

Ako sa menilo mesto Bardejov môžete sledovať aj na pohľadniciach v Katalógu digitálnej knižnice SNK (pohľadnica z roku 1923) 

Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 31. augustu 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo