Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /28. týždeň 2018/

Závodné časopisy – dokumentujú históriu i podnik

Vorošilovec, Naše víno, Knihovníček, Predstih, Chemosvit či Matador. V 28. týždni pribúdali do Katalógu digitálnej knižnice SNK najmä závodné časopisy. Ich náplňou bolo informovať o dianí v závode, o činností ROH. Písali o tom, že závodný plán sa plní nad 100 %, vyzdvihovali najlepších pracovníkov a „makačov" a konštruktívne kritizovali ľajdáctvo a neporiadok. Jednoducho, taký závodný klebetník.

Listujúc nimi po 10, 20 či 30 rokoch sa dozvedáme informácie nielen o chode závodu, ale aj o chode mesta. Vieme, aký veľvyslanec navštívil podnik, prečo firma nedostala prisľúbené investície, čo robil generálny riaditeľ, či firma podporovala nejaký miestny športový klub, ako sa zapájali sponzorsky do školstva a športu atď.

Časopis Vorošilovec sa do soboty 3. februára 1951 volal Dubnický škodovák. Ale v túto sobotu (áno, vtedy sa pracovalo aj v niektoré soboty) sa však v Dubnici nad Váhom odohrali veľké „predoslavy" tzv. Víťazného Februára 1948. Počas nich premenovali strojársky koncern na „Závody K. J. Vorošilova", a tým pádom aj časopis dostal nové meno. Nuž, po námestiach, uliciach či školách začali premenovávať aj závody – veď napokon, prečo by mali mať svoje fabriky len Baťa a Ford. Reportáž z osláv si môžete pozrieť v čísle 4, ktoré vyšlo 28. februára 1951:

2018-07-12 dikda katalog vorosilovec 1951

Závodný časopis Vorošilovec v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Závodný časopis mali od roku 1948 aj naše Slovenské vinárske závody. Každý mesiac sa zamestnanci dozvedeli niečo nové z aktivít slovenských vinárskych podnikov. Napríklad, ako v I. polroku 1952 splnili plán - koľko však 109,6 %! bolo hektolitrov – to v časopise autor nenapísal:-) V čísle 3 z roku 1952 sa napríklad dozvedáme o výhodách socialistického vinárstva ale aj to, že zamestnanci vyhlásili celoštátnu súťaž sektorov z oblasti vinárstva, ktorej cieľom je spopularizovať socialistické podnikanie pred kapitalistickým.

2018-07-12 dikda katalog nase vino 1952 

Časopis Naše víno v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Osvetu medzi pracovníkmi si vyše 45 rokov šíril aj časopis Matador, ktorý vychádzal v Púchove, tridsaťročnicu svojho vychádzania oslávil aj dvojtýždenník vedenia a. s. Chemosvit vo Svite.

Trend závodného časopisu síce po roku 1990 z ekonomických dôvodov a v dôsledku hospodárskych zmien upadá. Niektoré zanikli z dôvodu znižovania zamestnancov a investičných nákladov, iné zanikli spolu s firmami. Nadnárodné korporácie si „firemný časopis" priniesli na Slovensko so sebou a domáci podnikatelia rýchlo pochopili, aký silný marketingový nástroj je „taký obyčajný firemný časopis".

Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 13. júlu 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených 1 015 869 digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo