Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Hviezdoslav - muž mnohých mašlí

Objavte s nami #pribeh_dokumentu, ktorý nájdete aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Na každej fotke má inú mašľu - svetlú, tmavú, károvanú, bez vzoru, bodkovanú. Zdá sa, že skôr nájdeme fotku britskej kráľovnej v nohaviciach ako Pavla Országha Hviezdoslava s odhaleným hrdlom. Nie, žeby sa to nedalo vôbec, len je to takmer nemožné:-) A predsa sme v Katalógu digitálnej knižnice SNK našli jednu, na ktorej aspoň jeho hrdlo nezdobí mašľa, ale tenká stužka.

 

Zakrýval celý život niečo, alebo bola mašľa skutočne len dôsledným imidžom vždy upraveného elegána?

pribeh_dikda_snk_Hviezdoslav_vyhladavanie_1
Katalóg digitálnej knižnice SNK - Hviezdoslav, Pavol Országh

Vysoké goliere aj mohutné viazanky patrili ku bontónu elegánov, ale príliš škrtili pod hrdlom, a tak muži, keď nemuseli, tak sa im vyhýbali. A samozrejme, bolo mnoho takých, ktorí tento doplnok ignorovali. "Škrtiace" fotografie majú aj Hviezdoslavovi literárni súputníci - Kukučín, Tajovský či Vajanský - nik si však tak starostlivo nezakrýva hrdlo, ako miláčik národa. Dokonca niektorí svoje hrdlá svetu priam ukazujú.

pribeh_dikda_snk_Hviezdoslav_foto
Katalóg digitálnej knižnice SNK - Hviezdoslav, Pavol Országh

Pavol Országh bol od detstva bol veľmi chudorľavý. V spomienkach iných, aj jeho manželky Ilony Novákovej, nájdeme občas informáciu aj o jeho "hrdelnom neduhu", ktorým prakticky trpel od mala. Oficiálne mu však divertikul diagnostikovali až po roku 1900 - krakovský profesor Penižek, aj viedenský špecialista profesor Chiari. Kvôli škvŕkaniu v žalúdku a problémom s prehĺtaním súst, preto vôbec nejedával v spoločnosti iných ľudí. Podľa poľského profesora boli tieto problémy následkom "stiesnenia v hrtane". V roku 1903 sa básnik s manželkou obávali, že by mohlo ísť o "nevyliečiteľného úmorníka - raka" a Dr. Dušan Makovický, osobný lekár spisovateľa Leva N. Tolstého, mu vybavil termín vo Viedni u profesora Stoerka, v tých časoch vychýreného laryngológa.

Teóriu, že Hviezdoslav sa mašľou snažil zakryť niečo, čo s divertikulom súviselo, potvrdila aj dlhoročná pracovníčka Literárneho múzea P. O. Hviezdoslava, Dagmar Kubištová: "Zakrýval si ňou viditeľnú priehlbinu v hrdle a neskôr mašľa už bola súčasťou jeho imidžu. Rovnako, ako pelerína, bez ktorej si ho obyvatelia mesta ani nepamätali. Jeho zdravotnú kartu ani lekársku správu som ale nikdy nevidela."

Aké ďalšie fotografie popredného básnika či zaujímavosti z jeho života a diela nájdete v Katalógu digitálnej knižnice sa dozviete na http://dikda.eu/hviezdoslav-muz-mnohych-masli/ alebo skúste meno Hviezdoslav vyhľadať priamo v Katalógu digitálnej knižnice SNK. Výsledky Vášho prieskumu budú určite zaujímavé.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo