Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  V siedmych rokoch získal medailu

Objavte s nami #pribeh_dokumentu, ktorý nájdete aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Boj o olympijské medaily v juhokórejskom Pjongčangu sa končí. Možno práve teraz budete mať čas, siahnuť v Katalógu digitálnej knižnice SNK po titule 1000 olympijských víťazov. Príbeh 7-ročného chlapca, ktorý náhodou získal zlato, je zábavný, osud 5-násobného veslárskeho šampióna s cukrovkou zas inšpiratívny. Kniha prináša životné a športové osudy legiend i tých, o ktorých média nehovoria. Ale to rozhodne neznamená, že ich osud „za nič nestál".

Píše sa rok 1900 a my sme v Paríži, na 2. letných olympijských hrách, kde sa medzi disciplínami ocitlo aj veslovanie. A práve domáci reprezentant Henri Barrelet sa stal prvým olympijským víťazom v skife. Je krásne popoludnie (alebo možno dopoludnie) a na štarte v dvojke s kormidelníkom stojí aj holandská posádka. Po náročnom súboji práve Holanďania vyhrávajú. Poviete si – úplne obyčajné preteky. Áno, nič by na tom nebolo neobyčajné, keby kormidelníkom víťazného tímu nebol býval 7-ročný neznámy chlapček. Špekulanti Holanďania totiž chceli znížiť hmotnosť posádky aj s loďou, a tak pred súťažou vymenili vtedajšieho kormidelníka Hermanusa Brockmanna za úplne neznáme dieťa. Malý a dodnes neznámy „kormidelník" sa takto stal najmladším držiteľom zlatej olympijskej medaily. Pri všetkých bezpečnostných a identifikačných opatreniach, ktoré 21. storočie so sebou prinieslo, tento husársky kúsok na 100% nikto nikdy neprekoná :-)

pribeh_dok_1000_olympijskych_vitazov_Barrelet

Aké ďalšie zaujímavé osudy sa stretli pod piatimi olympijskymi kruhmi v zime i v lete? Napríklad dievčatko z Japonska snívalo sen o krásnych šatách a stalo sa olympijskou víťazkou v krasokorčuľovaní, v športe ktorému kraľoval aj Ondrej Nepela. Áno, v tomto výbere športových osobností nechýbajú ani naše legendy nedávne ako slalomári Pavol a Peter Hochschornerovci, či historické ako Zoltán Halmaj, ktorý „vyplával" na dvoch olympiádach štyri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Zdá sa Vám meno tohto olympijského víťaza neznáme, ale že je "náš", si môžete overiť na adrese: http://dikda.eu/v-siedmych-rokoch-ziskal-medailu/  

V Katalógu digitálnej knižnice SNK nájdete veľa spomienok na olympijské hry – zimné i letné. Ak vo vás teda olympijský oheň stále tlie, zájdite ku nám, „hore na kopec", do sídelnej budovy SNK a zaspomínajte si.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo