Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /7. týždeň 2018/

Dnes si v Katalógu digitálnej knižnice SNK zalistujeme v cudzích jazykoch. Medzi 3 139 objektami, ktoré tu pribudli k 19. februáru 2018, nájdeme aj rozprávku v holandčine, čínsku kuchárku v dánskom jazyku alebo básne Kristy Bendovej v maďarčine.

Okrem klasických slovníkov pre deti i dospelých, si v našich priestoroch môžete medzi novinkami prečítať rozprávku O princeznej s lieskovými orieškami v holandskom jazyku. Troška zrozumiteľnejší je pre nás možno slovinský preklad Veľkej knihy slovenských rozprávok, ktorej autorom je Ľubomír Feldek. Ak pre vaše dieťa nie sú rozprávky to pravé „orieškové" ale trváte na bilingválnom domácom vzdelávaní, skúste to napríklad s Oblačnou rozprávkou od Kristy Bendovej v maďarčine.

FELHŐMESE 
Az égbolton mese úszott
egy kis esőcseppbe rejtve, 
s amint eleredt a zápor, 
belecsöppent füzetembe. 

S lám, az egyik kettőspontból   
tintapocsolyát csinált. 
s amint odaért a toliam, 
kis mesévé írta át. 

Oblačná rozprávka
Plávala nebom rozprávka
v dažďovej kvapke skrytá,
a keď raz pršať začalo –
kvapla mi do zošita.

Spravila z jednej dvojbodky
atramentovú mláku.
Keď do nej pero stúpilo –
písalo rozprávku takú:

Úryvok z básne K. Bendovej, uverejnenej v prekladoch najkrajších básní z časopisu Zornička v maďarskom preklade - Hajnalcsillag : versek, mesék gyerekeknek : ... A Zornicska címu szlovák gyermeklap 20 évfolymának legszebb verseiből, meseiből, képeiből (Budapešť: Mora Könyvkiado, 1970) a slovenský originál. 

 

2018-02-16 Dikda katalog SNK Zornicka madarsky 1970

Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 16. 2. 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených 890 145 digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo