Týždeň slovenských knižníc 2017 v SNK

Martin, 24. marca 2017 - Počas 18. ročníka Týždňa slovenských knižníc navštívilo podujatia, ktoré pre svojich čitateľov pripravila Slovenská národná knižnica, viac ako 1 500 návštevníkov. Ďalších takmer 500 ľudí si prezrelo s odborným výkladom naše priestory.

Obľúbenosti sa medzi čitateľmi každoročne tešia aj odpustenie sankčných poplatkov za oneskorené vrátenie kníh, bezplatná registrácia nových čitateľov a bezplatná medzinárodná medziknižničná výpožičná služba (MMVS). Inak tomu nebolo ani tento rok.

„Som rada, že bohatý program opäť prilákal do našich priestorov všetky vekové kategórie našich čitateľov, vrátane tých najmenších, pre ktorých sa snáď jedného dňa stane SNK relevantným zdrojom informácií," uviedla Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK.

foto Tyzden slovenskych kniznic foto Týždeň slovenských knižníc

Nie všetko aj dnes nájdeme v tablete či mobile, malí záujemcovia a o literatúru si vyskúšali hľadanie informácií v lístkovom katalógu a v mikrofilmovej študovni.

Slovenská národná knižnica pripravila v týždni od 13. do 18. marca 2017 pre návštevníkov v sídelnej budove, Literárnom múzeu SNK a Konzervačnom a digitalizačnom centre vo Vrútkach 12 podujatí. Niektoré musel kvôli veľkému záujmu "reprízovať".

Veľkej obľube sa tešil Dado Nagy, moderátor a známy knihomoľ, ktorý svojím komentovaným čítaním a diskusiami s najmladšími popularizuje knihu v dnešnej ére mobilov a tabletov po celom Slovensku. Ako počas dvoch podujatí v SNK zdôraznil, jeho hlavným cieľom je motivovať rodičov, aby večer svojim deťom čítali: „Je to úžasná vec, taký večerný rituál. My takto synovi čítame pred spaním možno od jeho roka a pol a stále je to niečo nové a skvelé," vyznal sa Dado Nagy. Aj mnohé deti mu potvrdili, že čítanie je lepšie ako pozeranie telky. Bohužiaľ, väčšina rodičov si podľa neho vydýchne, keď dieťa absolvuje prvú triedu a povie: už vieš čítať, čítaj si sám. „Je to nielen čítanie v posteli, my sa celkovo o tých knihách aj rozprávame," hovorí Dado Nagy. Dôvodom, prečo deti nemusí baviť čítanie môže byť aj nesprávny výber knihy rodičmi: „Častokrát sa rodičia boja experimentovať a siahnu po knihe, ktorú mali kedysi radi oni a nemusí to byť správny výber." Viac ako dve a pol hodiny skvelého čítania, vymýšľania, smiechu a tvorenia vlastných textov si užilo 264 detí základných škôl.

foto Týždeň slovenských knižníc foto Týždeň slovenských knižníc

Deti nečítajú. - Nezmysel! Na čítaní s Dadom Nagyom počet mladých čitateľov prekročil kapacitu konferenčnej sály Slovenskej národnej knižnice.

foto Týždeň slovenských knižníc foto Týždeň slovenských knižníc

Dado Nagy nám predstavil zaujímavé tituly pre deti a mládež - našli by ste ho ale na tejto fotografii? #tvare_literatury spoznávame netradičným spôsobom cez ukážky z diel, dokumentov i hudbu, u nás #dokumenty_ozivaju

Pozornosť najmä stredoškolákov zaujali odborné prednášky o reformačnej tlači a skvostoch v historických fondoch SNK. Celá Európa si totiž 31. októbra 2017 pripomenie 500. výročie reformácie stredovekej cirkvi, vrátane SNK. „Je to pamätný deň, keď 31. októbra 1517 Dr. Martin Luther na dvere Zámockého chrámu vo Wittenbergu pribil 95 výpovedí proti predávaniu odpustkov a neporiadkom vo vtedajšej cirkvi. Lutherovým vystúpením sa začal proces reformácie," objasnila stredoškolákom hneď v úvode prednášok Janka Cabadajová z SNK. Doplnila, že SNK má vo svojich fondoch bohaté zbierky reformačných tlačí. Z nich si študenti so záujmom pozerali najmä: staré preklady Lutherovej Biblie zo 16. storočia, Bibliu germaniku, ktorá bola preložená do nemčiny už v roku 1477 (prvý preklad Biblie do národného jazyka), celkovo práce Martina Luthera, Erasma Rotterdamského a Filipa Melanchtona, ktorí sú pokladaní za otcov - zakladateľov protestantského náboženstva. Prednášky o skvostoch a reformačnej tlači vo fondoch SNK si vypočulo 170 študentov.

foto Týždeň slovenských knižníc foto Týždeň slovenských knižníc 

Našli sme poklady v knihách ukryté. Jedna z najvýznamnejších slovacikálných tlačí u nás - nie vo veľkosti je jej cena. 

Pre školy však knižnica pripravila aj tvorivé dielne Máme radi rozprávky – a čo vy?, hudobno-dramatické pásmo o živote a diele Margity Figuli, Ľuda Ondrejova a Dobroslava Chrobáka, prednášky o výpožičkách elektronických kníh a o tom, ako napísať študentské práce na jednotku. Vypočulo si ich dokopy 735 návštevníkov.

foto Týždeň slovenských knižníc foto Týždeň slovenských knižníc foto Týždeň slovenských knižníc

Pripomenuli sme si aj Deň slovenskej ľudovej rozprávky, pretože My máme radi rozprávky. A vy?

Veľký záujem bol o výstavu v Literárnom múzeu SNK, Fenomén ateliér papier a kniha, ktorej slávnostné otvorenie SNK načasovala na 13. marca popoludní. Výstavu diel absolventov, ktorí študovali v Ateliéri Jiřího Hynka Kocmana v Brne, do Martina zapožičalo Múzeum umenia Olomouc. Za týždeň si ju pozrelo takmer 160 milovníkov kníh.

Konzervačné a digitalizačné centrum vo Vrútkach navštívilo počas týždňa viac ako 130 detí aj dospelých, komentovanú prehliadku stálej aj nestálej expozície dejín slovenskej literatúry v Literárnom múzeu SNK si rezervovalo viac ako 60 záujemcov. Možnosť exkurzií priestormi Slovenskej národnej knižnice s odborným výkladom využilo ďalších viac ako 400 návštevníkov.

foto Týždeň slovenských knižníc foto Týždeň slovenských knižníc

Konzervačné a digitalizačné centrum vo Vrútkach, plné moderných technológií i umeleckej práce zaujalo množstvom činností, ktoré knihu dostanú až do vášho tabletu. Chemické analýzy aj umelecká práca reštaurátorov vracajú poškodené dokumenty do dobrej kondície. Ako sa to robí vám prezradíme aj na konferencii Remeslo a kniha

foto Týždeň slovenských knižníc foto Týždeň slovenských knižníc

Vďaka digitalizácii majú čitatelia priamo v SNK možnosť čítať digitalizované dokumenty - kým ale knižka dostane digitálnu podobu v Katalógu digitálnej knižnice SNK, musíme ju spracovať. 

V rámci Týždňa slovenských knižníc odpustila SNK poplatky za MMVS v sume takmer 160 eur. Ďalších viac ako 100 eur ušetrilo našich nových 51 čitateľov pri registrácii. Výpožičný systém zaevidoval vrátenie približne 770 kníh.

Katarína Mažáriová 
hovorkyňa SNK

foto: D. Vojtková, R. Ondrašovič, SNK

obrazok Týždeň slovenských knižníc 2017

Príďte do Slovenskej národnej knižnice /SNK/:

 • navštíviť vybrané pracoviská SNK a Digitalizačného a konzervačného centra Vrútky
 • prezrieť si exkluzívnu výstavu Fenomén Ateliér papier a kniha
 • diskutovať s Dadom Nagyom o súčasnej literárnej tvorbe a povinnom čítaní
 • spoznať tvorbu Margity Figuli, Dobroslava Chrobáka a Ľuda Ondrejova s umeleckým slovom a hudbou
 • vypočuť si prednášky o reformačnej tlači a historických dokumentoch uložených vo fondoch SNK
 • naučiť sa, ako vypracovať študentské práce na jednotku
 • navštíviť Stálu expozíciu dejín slovenskej literatúry
 • zažiť neobyčajné rozprávkové vzdelávanie pre najmenších
 • zakúpiť si knihy z produkcie SNK
 • vyskúšať si výpožičky e-kníh

Len počas Týždňa slovenských knižníc:

 • si u nás môžete bezplatne vypožičať knihy zo zahraničných knižníc
 • vám odpustíme poplatok za registráciu a predĺženie platnosti čitateľského preukazu
 • nám môžete vrátiť „zabudnuté knihy" bez sankčného poplatku

Tešíme sa vašu návštevu

Časový harmonogram podujatí a bližšie informácie nájdete aj v Kalendári podujatí SNK (pre zväčenie kliknite na obrázok):

Týždeň slovenských knižníc program

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

July 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
Dátum :  02 07 2024
3
Dátum :  03 07 2024
4
Dátum :  04 07 2024
5
Dátum :  05 07 2024
6
Dátum :  06 07 2024
7
8
9
Dátum :  09 07 2024
10
Dátum :  10 07 2024
11
Dátum :  11 07 2024
12
Dátum :  12 07 2024
13
Dátum :  13 07 2024
14
15
16
Dátum :  16 07 2024
17
Dátum :  17 07 2024
18
Dátum :  18 07 2024
19
Dátum :  19 07 2024
20
Dátum :  20 07 2024
21
22
23
Dátum :  23 07 2024
24
Dátum :  24 07 2024
25
Dátum :  25 07 2024
26
Dátum :  26 07 2024
27
Dátum :  27 07 2024
28
29
30
Dátum :  30 07 2024
31
Dátum :  31 07 2024

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library