Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  

  • Online digitálna knižnica
  • Slovenská národná knižnica - Online katalóg SNK


Muži v lennonkách

Objavte s nami čo sa ukrýva v Literárnom múzeu

Hoci ich preslávil v 60-tych rokov 20. storočia John Lennon a o 30 rokov neskôr oživil ich upadajúcu slávu Harry Potter, okuliare lennonky nosili mnohí slovenskí spisovatelia dávno predtým. V expozícii Literárneho múzea SNK ich nájdeme niekoľko. Samozrejme, nepatrili slávnemu Chrobákovi... Typické kruhovité okuliare v tenkom ráme nosili v súkromí aj Jozef Miloslav Hurban a Jozef Škultéty.

Krátkozraký hudobný génius, John Lennon, o ktorom nájdete veľa informácií aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK, tajil svoj „problém" až do roku 1966, kedy si zahral vo filme Richarda Lestera. Tým prudko katapultoval okuliare, ktoré nosili babky na čítanie, do lepšej spoločnosti. Dovtedy ich svet poznal pod názvom „winsdorské", alebo „teashade" okuliare. A hoci ich nosili aj iné výrazné hviezdy, nik im nepovie „ozzbornky, elton-johnnky, jaggerky ani gallagherky" – pre celý svet navždy ostanú navždy lennonkami.

Hurban_K-4a_15 Okuliare J. M. Hurbana v zbierkach Literárneho múzea SNK

Jozef Miloslav Hurban (1817 – 1888) nosil výrazné okrúhle okuliare v drôtenom ráme, za ušami zahnuté. Keďže sme v našom archíve nenašli žiadnu fotografiu s okuliarmi, musíme sa domnievať, že ich používal len na čítanie a písanie. Alebo, že sa – veľmi jednoducho – sám sebe v nich nepáčil a nechcel v nich byť zvečnený. Kde, ani kedy, ich Hurban získal, nie je známe. Iné predmety z jeho života, ale svoj príbeh v múzeu rozprávajú.

Jedna z mála fotografií J. Å kultétyho s okuliarmi - počas  oddychu v Židlochoviciach na Morave, júl 1931 (Literárny archív SNK, prír. č. 2220/2006) Okuliare J. Škultétyho v zbierkach Literárneho múzea SNK

Jedna z mála fotografií baťka Škultétyho s okuliarmi – počas oddychu v Židlochoviciach na Morave z júla 1931 (Literárny archív SNK, prír. č. 2220/2006) a jeho okuliare v zbierkach Literárneho múzea SNK. 

Trošku viac sa dozvedáme o okuliaroch Dr. Jozefa Škultétyho (1853 – 1948). Významný slovenský literárny kritik, historik, jazykovedec, publicista a prekladateľ sa pri práci dosť spoliehal na svoj zrak, preto si ho zrejme skoro opotreboval. Podľa žijúcich pamätníkov, používal ku koncu života na čítanie lupu. Bol teda krátkozraký. V zbierkach Literárneho múzea SNK, ale okrem týchto okuliarov nájdete aj ďalší moderný kúsok z optických pomôcok J. Škultétyho.

A nielen muži si zrak na našu literatúru zaostrovali cez vybrúsené sklíčka v rámoch. Koho a aké okuliare ešte môžete vidieť v expozícii v Literárneho múzea, si prečítajte na adrese: http://dikda.eu/muzi-v-lennonkach/

Mgr. Katarína Štefanides Mažáriová 
hovorkyňa

 


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo