Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  

  • Online digitálna knižnica
  • Slovenská národná knižnica - Online katalóg SNK


Meličková: Slovenská Femme Fatale

Objavte s nami čo sa ukrýva v Literárnom múzeu

Bola prvou dámou slovenských dosiek, ktoré znamenajú svet. Krásna, očarujúca, s dokonalými črtami, v súkromí nežná mama dvoch dievčat, starajúca sa aj o záhradku a neskôr aj psíka. Tak si na svoju mamu, Hanu Meličkovú, spomína dcéra, Helena Rapantová. V Literárnom múzeu SNK sa nachádza niekoľko zaujímavých osobných drobností po herečke, napríklad aj čelenka z jej prvého predstavenia.

Čelenku pre princeznú Salome, v ktorej Hana Meličková odohrala 11. marca 1926 svoje prvé (ešte len hosťujúce) predstavenie v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, navrhol pre ňu slovenský maliar a spisovateľ, jej švagor Milan Thomka Mitrovský. Hoci je Salome od Oscara Wilda historickou drámou, kostým odráža uvoľnené 20-roky. Je vytvorený z bižutérie a falošných perál, zjav slečny Meličkovej (teda princezná Salome) pripomínalo skôr femme fatal ako princeznú z biblickej éry.

 celenka

Krásna čelenka je vyrobená z tvrdého papiera a má tvar nízkej tiary. Je potiahnutá svetlozeleným saténom a bielo-zlatou sieťovinou. Olemovaná je zlatou stužkou, zdobená žltými a tmavosivými korálikmi, na spánkoch aj červenými a bielymi korálikmi. Herečkine čelo lemoval štras, na oboch stranách ukončený štrasovými visačkami.

 

Milan Thomka Mitrovský bol manželom Meličkovej sestry Oľgy, ktorá – ako strážny anjel – sprevádzala jej prvé kroky do Bratislavy. Práve jej vkus a cit pre štýl pri výbere kostýmu v prvej hre v SND (Živé bábky) urobil z Meličkovej dámu na javisku. Sama o tom píše vo svojich spomienkach, ktoré vyšli v časopise Život č. 28/1983: „Vstúpila som v plnej kráse, hodila šlepom vyparádená podľa najnovšej parížskej módy a madame Fernanda doslova ozelenela od zlosti," spomína si umelkyňa na rolu Lucienne (Živé bábky), kde takto tromfla hviezdu Lídu Sudovú v roli Fernandy.

Jej manželom bol významný historik a vysokoškolský pedagóg Daniel Rapant. „Otec písal aj divadelné kritiky, mame občas niečo vytkol...Viete, ona bola diva – nemal ju za čo veľmi kritizovať." spomína ich dcéra Helena Rapantová.

Hoci ju do divadla rodičia nikdy nenútili chodiť, chodievala tam rada:"Prvýkrát som bola v divadle, keď hrali Predanú nevestu. Pamätám si však na hru Na posiedkach s čertom – sedela som hneď pri javisku, sledovala hru a veľmi som sa o mamu bála. Bolo mi do plaču," spomína si dnes už 80-ročná lekárka, pani Rapantová.

„S uznaním, akým ju vítali, sa venčia iba slávne hviezdy, nie však neznáme začiatočníčky,“ píše Ladislav Čavojský vo svojom príspevku o Hane Meličkovej v časopise Javisko 9/1980.

(Zdroj: D. Podmaková: Hana Meličková, Zborník, rok 1996, Tália-press, str. 22)

S uznaním, akým ju vítali, sa venčia iba slávne hviezdy, nie však neznáme začiatočníčky,“ píše Ladislav Čavojský vo svojom príspevku o Hane Meličkovej v časopise Javisko 9/1980.

 

Kritici aj diváci boli z Hany Meličkovej, dievčaťa z Martina, nadšení – z jej neobyčajne farebného hlasu, i obrovského talentu: „Prišla herečka požehnaná všetkými múzami.“ písali o nej noviny. Doma však bola iná, ako sama spomína - plachá, častokrát nevedela pochopiť, že môže mať na javisku „takú guráž.“


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo