S Literárnym archívom prejdeme Európu za hodinu

Po dvoch rokoch Literárny archív Slovenskej národnej knižnice 8. júna 2023 opäť otvára „dvere“, aby počas jediného dňa verejnosti ukázal niektoré zo svojich prísne chránených dokumentov. Deň sa bude niesť v znamení cestovania – prostredníctvom desiatok fotografií, rukopisov, máp a cestopisov, osobnej korešpodencie, ale aj hudobných dokumentov navštívime jednotlivé krajiny i mestá Európy.

Od 9. do 16. hodiny na vás čaká množstvo zaujímavých ukážok, vstupy sa uskutočnia vždy celú hodinu - prvý o 9.hodine, posledný o 15.hodine.

Prechádzku začneme listovaním v nemeckom rukopise Kronika sveta Jána z Udine. Kniha vtedajším čitateľom ponúkala dejiny biblického sveta vrátane krásnych ilustrácií – Abrahámovu obetu, Noemovu archu, boj Dávida a Goliáša, ale aj podobizne reálnych uhorských kráľov i pápežov, ktoré končia pontifikátom Pia II. (1458 - 1464).

foto kroniky svetafoto kroniky sveta
Podobizne uhorských kráľov končia Matejom Korvínom (1458) so zmienkou o voľbe Fridricha III. za uhorského protikráľa v roku 1459.

Ako by sme však ten svet (či Európu) pobehali, keby sme nemali platné pasy? Aj naši predkovia ich potrebovali, ale ktovie, či by ste ich dnes spoznali…. nie je to veru taká malá knižka, na akú sme zvyknutí. Niektoré cestovné doklady totiž vyzerali ako menšie noviny. Najstaršie z roku 1830 mali na dĺžku viac ako 30 cm a vydávali sa nie na obdobie, ale na konkrétne cesty a častokrát sa uvádzal aj dôvod cesty. A tak sa napríklad z cestovného pasu Samuela Tomášika dozvedáme, že cestuje ako „vyslanec národa slovenského do Viedni k jeho cisárskej jasnosti“ a keďže je od „všetkej podozrivosti čistý a zo zdravého kraja pochádzajúci“, môže byť prepustený. Cestu absolvoval v roku 1849 a musel ju skončiť do 30 dní.

foto pas J. M. Hurbana foto Pas S Tomasik
Pas Jozefa Miloslava Hurbana z roku 1860 má 18 strán a popisuje napríklad aj farbu jeho očí, vlasy, postavu či vierovyznanie. Bol vydaný na tri roky. Pas Samuela Tomášika z roku 1834 má len dve strany.

Originály prekladov európskych velikánov nás zas zavedú napríklad do Švédska, cárskeho Ruska, Veľkej Británie, Nórska i Švajčiarska. Vedeli ste, že malého chlapca z indickej džungle Mauglího, poznali slovenské deti už v roku 1912? Vtedy totiž vyšli prvé preklady Margity Pauliny-Tóthovej v časopise Živena, samotná kniha Z indických chrastí vyšla v roku 1921. Podarilo sa jej totiž (na tretí pokus) získať povolenie od autora originálu Rudyarda Kiplinga - prvého britského nositeľa Nobelovej ceny (1907) za literatúru. V liste mu píše: „Literatúra je v našej krajine stále v plienkach, a preto chceme našim deťom ponúknuť knihy, ktoré budú cibriť ich vkus.“ – nevedno, či tým polichotila váženému pánovi, alebo ho obmäkčilo jej ďalšie úprimné vyznanie: „Keď boli moji chlapci malí a zaujímali sa o rozprávky, bola som v nedostatku príbehov v slovenčine nútená siahnuť a prerozprávať im príbehy z anglických a nemeckých kníh. Žiadneho hrdinu si tak úprimne nezamilovali ako práve Mauglího.“

foto list Nils Holgersson foto list Nils Holgersson
Selma Lagerlöfová – prvá ženská nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (1909) - nám na krídlach gunára Martina spolu s Nilsom Holgerssonom spraví exkurziu po Švédsku. Originál prekladu Karla Vojtecha Rypáčka – najvýznamnejšieho prekladateľa, znalca a propagátora severskej literatúry z roku 1947.

Literárny archív SNK však uchováva aj hudobniny a fotografie. Prostredníctvom starých rytín a pohľadníc sa pozrieme napríklad do Benátok, Jeny, Paríža, Edinburgu, Prahy či Viedne. Návštevnícky atraktívnymi budú aj ukážky starých fonografických hudobných záznamov zo začiatku 20. storočia, ktoré zozbieral na Slovensku Béla Bartók a fonograf, ktorý pred viac ako sto rokmi zvuk nielen reprodukoval, ale aj zaznamenával.

foto fonografu foto fonografu
Pokusy zachytiť ľudský hlas sa objavili už v 19. storočí. Ale ako to už pri technických novinkách býva – vtedajší zázrak, je dnes pre nás historicky cenným artefaktom, ktorý chceme uchrániť čo najdlhšie pre nasledujúce generácie.

Literárny archív SNK je špecializovaným verejným archívom a jedným z oddelení SNK. "Pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov sme sa opäť rozhodli sprístupniť širšej verejnosti dokumenty významných osobností, ako napr. Jána Kollára, Boženy Němcovej, Martina Kukučína, Milana Rastislava Štefánika, Viliama Figuša-Bystrého, ktoré približujú ich pôsobenie a kontakty v zahraničí," zdôvodnila Karin Šišmišová z Literárneho archívu SNK. Za takmer 70 rokov činnosti archív zhromaždil viac ako 1,9 milióna literárnych a hudobných rukopisov a fotodokumentov.

logo online katalog snk new grlogo DIKDA Online kataloglogo DIKDAlogo eiz grlogo slovakiana grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

May 2023
pon uto str štv pia sob ned
1
2
Dátum :  02 05 2023
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 05 2023
14
15
Martin, Slovensko
SNK
Slovenská národná knižnica Vás pozýva na Verejný odpočet činnosti a hospodárenia za [...]
Dátum :  15 05 2023
16
Všetky informácie o konferencii. Program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  16 05 2023
17
Všetky informácie o konferencii. Program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  17 05 2023
18
Všetky informácie o konferencii. Program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  18 05 2023
19
20
21
22
23
24
25
26
Dátum :  26 05 2023
27
Dátum :  27 05 2023
28
29
30
Celý program nájdete v prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  30 05 2023
31
Dátum :  31 05 2023

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo DIKDA   logo DIKDA Online katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo WordDigital Library logo