dikda.snk.sk - národná knižnica bez políc

Slovenská národná knižnica v týchto dňoch spustila portál DIKDA – Digitálnu knižnicu SNK (dikda.snk.sk), ktorá ponúka registrovaným čitateľom viac než milión autorsky voľných i obchodne nedostupných diel (OND). A to všetko bezplatne, online a z ktoréhokoľvek miesta Európskeho hospodárskeho priestoru. Z mobilu či laptopu, stačí vám registrovať sa a okamžite v nej môžete vyhľadávať digitálne kópie kníh, časopisov, článkov, fotografií, rukopisov, ktoré vyšli od vynájdenia kníhtlače až po začiatok 21. storočia.

úvodný obrázok DIKDA

Doteraz Slovenská národná knižnica zabezpečovala ničím neobmedzený prístup k všetkým zdigitalizovaným dokumentom výhradne vo vlastných priestoroch a mimo nich mohli naši registrovaní používatelia pracovať len s tzv. autorsky voľnými dielami*. „Intenzívne rokovania medzi SNK a organizáciou kolektívnej správy LITA, partnerom projektu, v minulom roku viedli k uzavretiu rozšírenej hromadnej licenčnej zmluvy, ktorá nám prostredníctvom DIKDA umožňuje sprístupňovať digitálne kópie OND* širokej verejnosti bezplatne i mimo priestorov našej sídelnej budovy," vysvetlila generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová. Samozrejme, pri zabezpečení účinnej ochrany diel aj práv autorov týchto diel. DIKDA teda predstavuje bezbariérovú, široko dostupnú verejnú službu poskytovanú Slovenskou národnou knižnicou bezplatne každému, kto sa do nej zaregistruje.

Znamená to, že si na lyžovačku do rakúskych Álp, na pláž do Chorvátska, Grécka či Talianska už nemusíte brať knihy ani časopisy, stačí vám mobil alebo tablet a po bezplatnej registrácii si z našej DIKDA vyberiete takú knihu či časopis, na ktorú práve máte chuť. Knižnica je otvorená 24 hodín denne a nezatvára sa ani počas štátnych sviatkov. „Počet objektov, ktoré sú prístupné používateľom, sa priebežne neustále zvyšuje aj v dôsledku postupného pridávania OND. Tieto smieme do online režimu uvoľňovať podľa toho, kedy konkrétnemu dielu uplynie 6-mesačná lehota, počas ktorej musí byť zverejnené na portáli Úradu EÚ pre duševné vlastníctvo,“ zdôraznila generálna riaditeľka SNK. Doplnila, že práve OND – aj relatívne aktuálne – tvoria výraznú väčšinu všetkých zdigitalizovaných objektov. Zároveň platí, že väčšina diel, ktoré v súčasnosti ešte na dikda.snk.sk online voľne dostupné nie sú, sa takými stanú v horizonte týždňov až mesiacov.

Ku každému zdigitalizovanému dielu je priradený súbor bibliografických, administratívnych a technických metadát, ktoré zabezpečujú jeho jednoznačnú identifikáciu a v prípade potreby vám uľahčia jeho
opätovné vyhľadanie. Tým z vás, ktorí sa práve trápite s písaním diplomovej či inej práce metadáta pomôžu vygenerovať štandardizovanú citáciu príslušného dokumentu.

DIKDA je výsledkom digitalizácie, s ktorou Slovenská národná knižnica začala v roku 2012 realizovaním najväčšieho projektu digitalizácie písomníctva na Slovensku „Digitálna knižnica a digitálny archív“. V priebehu troch rokov sa jej podarilo zoskenovať a úspešne spracovať viac ako 1,25 milióna svojich vlastných slovacík a stále v tejto činnosti pokračuje. „Systematická digitalizácia knižničných a archívnych fondov a následné sprístupňovanie ich digitálnych kópií je totiž jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany fyzických kníh a dokumentov pred nevyhnutnou degradáciou, ku ktorej prirodzene dochádza,“ uzavrela K. Krištofová.
Tešíme sa na vašu návštevu v národnej knižnici bez políc!

 

Poznámky:

* voľné dielo – v zmysle Zákona 618/2003 Z.z. (tzv. Autorský zákon) sa dielo stáva voľným po uplynutí doby 70 rokov po autorovej smrti, počas ktorej stále trvajú majetkové práva. Keď je dielo voľné, môže sa používať bez súhlasu autora (alebo jeho dedičov) a nemusí sa za jeho použitie platiť autorská odmena. Pred uplynutím tejto doby sa dielo stane voľným iba vtedy, ak autor nezanechá dedičov alebo dedičia odmietnu dedičstvo prijať. * obchodne nedostupné dielo (OND) - je zverejnené dielo, ktoré je síce chránené autorským právom, ale nie je ho možné získať na trhu (t.j. v bežných obchodoch) inak ako kúpou použitej veci (burza, antikvariát, inzerát), alebo na základe žiadosti o udelenie licencie, ktorá nie je bežne dostupná. Dielo je trvalo uložené v knižnici, archíve, múzeu alebo u zákonného depozitára podľa osobitného predpisu a je zapísané vo verejne prístupnom zozname OND vedenom Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) minimálne 6 mesiacov a nedošlo k jeho vyradeniu z tohto portálu.

 

Katarína Štefanides Mažáriová
hovorkyňa

logo online katalog snk newlogo eiz grlogo obchodne nedostupne dielalogo osirele dielalogo mdt online grlogo spytajte sa gr

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPISlogo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

logo navstevniklogo Good Idea Slovakialogo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Prejsť na menu

Facebook profil SNKsn twittersn youtubesn linkedinsn instgramlogo Podcast SNK

Kalendár podujatí SNK

May 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
Viac informácií nájtete v tlačovej správe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  01 05 2024
2
3
4
5
6
7
8
9
Pozývame Vás na diskusiu s Ivetou Radičovou a Danielom Šmihulom pri príležitosti výročia [...]
Dátum :  09 05 2024
10
Dátum :  10 05 2024
11
Dátum :  11 05 2024
12
13
14
Dátum :  14 05 2024
15
Aká bola Natália Oldenburgová? Šľachtičná Natália Oldenburgová (1854 - 1937) nemala vždy [...]
Dátum :  15 05 2024
17
Dátum :  17 05 2024
18
Pozvánku nájdete v prílohe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  18 05 2024
19
21
Dátum :  21 05 2024
22
Dátum :  22 05 2024
23
Dátum :  23 05 2024
24
Dátum :  24 05 2024
25
Viac informácií v tlačovej správe. Tešíme sa na vás.
Dátum :  25 05 2024
26
27
28
Dátum :  28 05 2024
29
Dátum :  29 05 2024
30
Dátum :  30 05 2024
31
Po stopách Natálie Oldenburgovej Brodziansky kaštieľ so svojim priľahlým parkom sa už roky [...]
Dátum :  31 05 2024

 

Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice je počas všetkých štátnych sviatkov SR zatvorená.

 

Všetky podujatia SNK 

Navštívte nás

Slovenská národná knižnica

Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

loga dikda eu   loga dikda snk sk

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 Kniznica logo logo library