Home Udalosti
Umelecké večierky Oldenburgovcov vo Viedni a v Brodzanoch
Category | Konferencia, kultúrne podujatie |
---|---|
Next Date |
25 10 2024 17:00 - 19:00
|
Attachment | Download |
Slovenská národná knižnica vás pozýva 25. októbra 2024 o 17. h do kaštieľa v Brodzanoch na podujatie Umelecké večierky Oldenburgovcov vo Viedni a v Brodzanoch. Príďte zažiť ich atmosféru - vypočuť si hudbu, ktorá lahodila urodzeným dámskym a pánskym uškám a dozvedieť sa zaujímavosti zo života vtedajšej smotánky.
„Podujatie bude rekonštrukciou umeleckých večierkov, aké v zámku a kaštieli robievali Natália a Elimar Oldenburgovci na konci 19. a začiatku 20. storočia. Hoci práve umenie intenzívne sprevádzalo život tohto aristokratického páru, predstavíme si aj ich bežné aktivity. Budeme čítať zo spomienok Paula Gennricha, rodinného kňaza, ktorý vychovával ich deti ale aj odprevádzal členov rodiny na poslednej ceste,“ uviedla Alexandra Lukáčová, vedúca Slovanského múzea A. S. Puškina, ktoré sídli v kaštieli.
V komponovanom dokumentárno-umeleckom pásme vystúpi Katarína Sasková Ofúkana, členka zboru opery Slovenského národného divadla, na klavíri ju bude sprevádzať Zuzana Králiková Pohůnková. „Odznie repertoár, ktorý manželia obľubovali a vieme s určitosťou, že sa na ich večierkoch hrával, ale aj Elimarom napísané piesne. Obaja boli umelci – Natália maľovala a písala poéziu, Elimar komponoval hudbu a skladal piesne, dokonca písal divadelné hry - najmä komédie, ktoré boli veľmi populárne a hrávali sa v Rakúsku, Nemecku aj v Amerike,“ doplnila A. Lukáčová.
Podujatie je posledné zo série tohtoročných Dní Natálie Oldenburgovej, ktoré sa konajú pri príležitosti 170. výročia jej narodenia (1834) a 180. výročia narodenia jej manžela vojvodu Elimara Oldenburga (1844). Manželia sa spoznali v nemeckom Wiesbadene a usadili sa v paláci s krásnym parkom v obci Erlaa, na predmestí Viedne. Nemali politické ambície, naplno sa teda venovali umeniu a stali sa súčasťou viedenského kultúrneho a umeleckého života. „Združovali okolo seba okruh významných umelcov tej doby z rôznych oblastí a tí prichádzali do Erlaa aj Brodzian na dlhšie či kratšie pobyty, počas ktorých sa v zámkoch konali umelecké večierky, divadelné či hudobné predstavenia. Hrali, spievali, diskutovali o maliarstve, divadle a poézii ale prezentovali aj svoje vlastné novinky,“ dodala vedúca múzea.
Po smrti Elimara sa barónka Natália presídlila späť do rodného kaštieľa a aj naďalej bola štedrou mecénkou umelcov a umenia. Aj vďaka tomu sa Brodzany stali centrom kultúry horného Ponitria a meno tejto malej dedinky bolo známe aj vo Viedni či mimo Uhorska.
All Dates
- 25 10 2024 17:00 - 19:00