Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Noc múzeí a galérií 2019

Strávte 18. mája 2019 noc v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice. Na konci pešej zóny, v našej historickej budove z konca 19. storočia, v sobotu po zotmení svetlá nezhasnú. Spolu s našimi lektorkami sa až do 22 hodiny budete môcť vydať na tajomnú výpravu až do obdobia, kedy naši prapredkovia začali používať  "praslovenčinu".

header 2019 05 13 Noc muzei a galerii

Na fragmentoch z 8. storočia si budete môcť overiť svoje znalosti zo staroslovienskeho jazyka :-) Alebo sa aspoň presvedčíte, že písanie v tomto období vôbec nebolo také jednoduché ako dnes, a že taký pisár sa celkom slušne unavil, kým z tých mašličiek, paličiek a sľučiek zostavil list.

Stopy písma vás zavedú aj do stredoveku - viete, že v Literárnom múzeu SNK je verná kópia stola, za ktorým sedávali stovky či tisícky stredovekých mníchov a poctivo (samozrejme, stredovekými písacími potrebami), sediac na tvrdých drevených stoličkách prepisovali celé desaťročia písmenko po písmenku, stránku po stránke a knihu po knihe a to od rána až do zotmenia? Tak sa totiž množili knihy predtým, ako Johan Gutenberg zdokonalil kníhtlačiarensky stroj a kniha sa stala všeobecne dostupnou aj chudobnejším vrstvám.

Zatiaľ čo technické pomôcky zdokonaľovali písmo, samotný jazyk formovali najmä literárne činné osoby a neskôr aj spisovatelia. Spomienky na najvýznamnejších z nich, a to od stredoveku až po súčasnosť tvoria podstatu Literárneho múzea SNK. Ale nielen to - stála múzejná expozícia vás jednoducho prevedie storočiami vývoja našej literatúry. Uvidíte faksimile a originály významných písomností, ktoré dokumentujú náboženskú, administratívno-právnu a literárnu tvorbu na našom území od Veľkej Moravy až po I. svetovú vojnu. Dopĺňajú ich originálne diela slovenských umelcov a atmosféru dokresľuje historický nábytok a osobné predmety autorov - napríklad orlie pero Jozefa Miloslava Hurbana, písacie potreby Boženy Slančíkovej Timravy či okuliare, ktoré nosil baťko Škultéty.

Tešíme sa na vás v sobotu, 18. mája 2019, od 16.00 h do 22.00 h  hodiny v Literárnom múzeu SNK na pešej zóne! Vstup je voľný!


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Events calendar

July 2020
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

SNK visit us

Visit the SNL and its museums

 

Residency SNL  /Martin/

 

Slovak National Library
Namestie J. C. Hronskeho 1
036 01 Martin
Google maps

 

See also museums of the SNL

Digital Libraries

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo