Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

Vlajka Slovensko  Vlajka Veľká Británia Textová verzia

SLOVENSKÁ NÁRODNÁ KNIŽNICA

Logo Slovenská Národná Knižnica
Logo Slovenská Národná Knižnica


Diár SNK na rok 2020

Keď sa povie herbár, nostalgicky si spomenieme na vlastnú zbierku vylisovaných rastliniek, nalepených na bielych papieroch. Slovenská národná knižnica pripravila na rok 2020 diár s ukážkami majstrovsky vyrobených herbárov, ktoré uchováva. Kým najstarší z nich je v rukopise a pochádza zo 16. storočia, najstarší tlačený herbár bol vytvorený v roku 1485. Teda ešte skôr, ako sa Kolumbus doplavil do Ameriky a priniesol odtiaľ do Európy nové neznáme rastliny.

Fondy Slovenskej národnej knižnice (SNK) ochraňujú mnoho vzácnych kníh s medicínskou tématikou. Od diel antických lekárov Hipokrata a Galena, cez práce o destilácii, až po herbáre a herbáriá starovekého gréckeho učenca Dioscorida z Anazarby, stredovekých významných lekárov Hieronyma Bocka a Antoine Mizaulda, či talianskeho botanika Petra Andrea Mattioliho.
diar 1 foto
Slovensko – anglický diár v hrebeňovej papierovej väzbe má rozmery 14 cm x 19 cm a ponúka prehľad krstných mien podľa slovenského kalendária, vyznačené sú aj štátne sviatky SR.

Aký je však medzi nimi rozdiel? Zatiaľ čo herbár ponúka zbierku vylisovaných rastliniek, nalepených na bielych papieroch s latinskými názvami, herbárium je už troška iná káva. Na jeho výrobu bolo potrebné vyššie vzdelanie a praktické skúsenosti. Okrem opisov rastlín totiž poskytuje aj informácie o ich vlastnostiach a liečivých účinkoch, prípadne priamo návody na výrobu zdraviu prospešných mastí, odvarov, esencií či čajov a kloktadiel.
V depozitoch SNK sa nachádza napríklad takmer 140 stranový bylinár Alici Masarykovej, dcéry prvého prezidenta ČSR, ktorá pri svojich návštevách turčianskej obce Bystričke zbierala rastlinky a lepila ich do knihy. Pozoruhodný je aj 171 stranový herbár liečivých rastlín zo 16. storočia. Neznámy autor nám v ňom, okrem perokresieb 165 byliniek s latinským textom, zanechal v niektorých prípadoch aj slovenské ekvivalenty rastlín a vyrobených liekov.

diar 2 foto diar 3 fotoV úvode diáru si môžete poznačiť svoje osobné údaje, do stručného mesačného plánovacieho kalendára na rok 2020 s vyznačenými štátnymi sviatkami si zas zaznačíte termín plánovanej dovolenky, detského tábora či iných osobných aktivít. Samozrejmosťou je prehľadné zobrazenie dní, týždňov a mesiacov a výhľadovo aj na rok 2021, opäť s vyznačenými štátnymi sviatkami.

 

V SNK uchovávame štyri tlače 15. storočia (vydané v rokoch 1485 - 1488) a dvanásť tlačí 16.storočia, ktoré radíme do kategórie najvzácnejších tlačených herbárov. Najstarším z nich je Hortus sanitatis (voľne preložené ako Záhrada zdravia) z roku 1485, vytlačený v Mohúči u Petra Schöffera. Slúžil ako príručka zdravia pre domácnosti a kláštory a svojmu majiteľovi ponúkol aj register chorôb podľa častí tela. Herbarius z roku 1486, vydaný v Padove, pochádza z kláštora františkánov zo Skalice. Viac ako 150 ručne kolorovaných rastlín je radených abecedne, pričom mnísi názov každej bylinky napísali aj v cyrilike. Pri niektorých doplnili názov aj v slovakizovanej češtine.

V 16. storočí sa stal najpopulárnejším herbár Pierandrea Mattioliho (1501 - 1577), pretože bol niekoľkokrát vydaný a preložený do viacerých jazykov. SNK uchováva jeho české a nemecké bohato ilustrované a vkusne kolorované vydania, pričom najstarší sa datuje do roku 1562. Poznáme ho pod názvom Herbarz:ginak Bylinář. Najvzácnejším herbárom tohto obdobia je Knieha lekarska kteraz slowe herbarz:aneb zelinarz: welmi uzitecna z roku 1517, ktorého autorom bol významný český lekár Jan Černý (1456-1530). Hoci bol vydaný v Norimbergu, je napísaný v češtine.
diar 4 foto
Každému týždňu v plánovacom kalendári je venovaná celá dvojstrana, pričom soboty a nedele zaberajú rozsahovo menší priestor, ako pracovné dni. Posledných niekoľko strán je „voľných", určených na detailnejšie poznámky svojho majiteľa.

 

Ako vidno, herbáre a herbáriá odrážali vysokú odbornú úroveň svojich autorov. Boli knihami praktickými a v každej dobe sa tešili veľkej obľube. Skrátka boli to, čo dnes nazývame bestsellermi. Nechajte sa v roku 2020 inšpirovať ukážkami z majstrovsky vyrobených herbárov, ktoré SNK ochraňuje a uchováva pre ďalšie generácie.
Diár si môžete objednať za 9,90 eura na adrese: objednavky_knihy@snk.sk.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

Logo operačný program informatizácia spoločnosti OPIS logo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky


logo navstevnik
    logo Good Idea Slovakia    logo Európsky rok kultúrneho dedičstva

Facebook profil SNKsn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

October 2021
pon uto str štv pia sob ned
1
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Slovanské múzeum A. S. Puškina v Brodzanoch
Alexander Sergejevič Puškin (1799 – 1837) bol snáď najvýraznejší predstaviteľ romantizmu [...]
Dátum :  01 10 2021
2
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Dátum :  02 10 2021
3
4
5
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Bez obrázku
Slovenská národná knižnica pripravila online seminár Benchmarking verejných knižníc, ktorý [...]
Dátum :  05 10 2021
6
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Celý program a link na príhlásenie nájdete v prílohe. 
Tešíme sa na Vás.
Dátum :  06 10 2021
8
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Dátum :  08 10 2021
9
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Dátum :  09 10 2021
10
11
12
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Dátum :  12 10 2021
13
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Dátum :  13 10 2021
14
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Dátum :  14 10 2021
15
Celý program a link na príhlásenie nájdete v prílohe.   Tešíme sa na Vás.
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Dátum :  15 10 2021
16
Viac informácií.   Tešíme sa na Vás.
Dátum :  16 10 2021
17
18
19
20
21
Slovanské múzeum A. S. Puškina, Brodzany
Pravidelní návštevníci Slovanského múzea A. S. Puškina si už zvykli, že párkrát do roka [...]
Viac informácií sa doziete v priloženej prílohe. Tešíme sa na Vás.
Dátum :  21 10 2021
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo