Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  SNK: Na Bibliotéke s novou knihou aj diárom na 2019

Slovenská národná knižnica prichádza na Bibliotéku 2018 s unikátnou knihou Slovenské ľudové betlehemské hry, ktorá komplexne mapuje túto oblasť ľudovej tvorivosti v starších periodikách od polovice 19. storočia. V ponuke už bude aj diár na rok 2019, ktorý zobrazuje rukopisy známych slovenských osobností, napr. Jozefa Gregora Tajovského, Milana Rastislava Štefánika či Márie Ďuríčkovej.

V dňoch 8. až 11. novembra 2018 nás nájdete v stánku č. 405, na výstavisku Incheba Expo v Bratislave, v Uličke V. Zamarovského, kde vám predstavíme novinky z produkcie aj služieb SNK.

2018-11-08 Biblioteka pozvanka

Poďme bratia do Betléma

Slovenské betlehemské hry patria medzi jedinečné príspevky slovenského ľudu, ktoré pramenia z tvorivosti pastierov. Dospelí i detskí ochotníci ich hrávali od nepamäti, a to aj v čase socializmu (hoci vtedy nie verejne). A hrajú sa doposiaľ. Vyše 300 stranová publikácia má troch autorov. Známy teatrológ, filmológ a literárny vedec prof. Július Pašteka vybral texty hier. Ďalšími spoluautormi sú Mišo Kováč Adamov a Augustín Maťovčík.

Hneď v úvode poskytuje čitateľovi prehľad odborných poznatkov o slovenských ľudových betlehemských hrách a ich ohlase. Dozvedáme sa, že najstaršou priamou stopou zápisu betlehemských hier, je záznam verša z mníchovského kalendária z roku 1432: „Amen. Zabil starú babu kameň." - verš sa dodnes ozýva v tomto type ľudovej slovesnosti. O vianočných hrách svedčia záznamy z mestských kníh z konca 15. storočia – napríklad Bardejova, Banskej Štiavnice, Kežmarku. Zapisovať a zverejňovať sa však začali v 19. storočí – Štefan Siládi, Ladislav Füredy, Ján Čaplovič či známy rozprávkár Pavol Dobšinský, neskôr Jonáš Záborský, Viliam Paulíny Tóth a Jozef Gregor Tajovský. Najväčšia vlna záujmu o zapisovanie betlehemských hier spadá do konca I. svetovej vojny až po krátke obdobie po roku 1945.

Jadrom publikácie (viac ako 250 strán) sú zhromaždené zápisy betlehemských hier. Odzrkadľujú nápaditosť ľudí a poukazujú na podobnosť medzi niektorými regiónmi. Medzi prepismi nájdeme napríklad aj Vánoční hru slovenských chlapcú od Boženy Němcovej z roku 1859, Veselohru s Betlehemom na Vianoce z roku 1835 od Jána Kollára, betlehemské hry z maďarského Abova a Hollóházy či od jugoslávskych Čechov. Záver tejto kapitoly ponúka hodnotenie známych analytikov betlehemských hier – Štefana Krčméryho, Martina Slivku či Júliusa Pašteku. Výber textov dopĺňa výberová bibliografia, ktorá odkazuje čitateľa na štúdie a články, ktoré sa týchto hier týkajú.

2018 Slovenske ludove betlehemske hry

Diár 2019

Krycí list diára SNK na rok 2019 je v krásnej, žiarivej oranžovej farbe s jemnou razbou. Vo vnútri je čierno biela minimalistická grafika a farebný výber 15 portrétov a rukopisov osobností, ktorých osobné fondy a literárnu pozostalosť uchováva Literárny archív Slovenskej národnej knižnice. Diár v hrebeňovej papierovej väzbe má rozmery 14 cm x 19 cm a ponúka prehľad krstných mien podľa slovenského kalendária, vyznačené sú aj štátne sviatky SR.

V jeho úvode si môžete poznačiť svoje osobné údaje, do stručného mesačného plánovacieho kalendára na rok 2019 s vyznačenými štátnymi sviatkami si zas zaznačíte termín plánovanej dovolenky, detského tábora či iných osobných aktivít. V diári SNK, samozrejme, nechýba ani prehľadné zobrazenie dní, týždňov a mesiacov na rok 2019 a výhľadovo aj na rok 2020, opäť s vyznačenými štátnymi sviatkami.

Potom už nasleduje ročný plánovací kalendár – každému týždňu je venovaná dvojstrana, pričom soboty a nedele zaberajú rozsahovo menší priestor, ako pracovné dni. Dni v týždni sú aj v anglickom jazyku. Posledných 12 strán je „voľných", určených na detailnejšie poznámky svojho majiteľa.

2018 diar 2019 1 2018 diar 2019 2

Literárny archív SNK uchováva písomné pozostalosti a osobné archívy osobností slovenskej kultúry a dokumenty, ktoré dokumentujú literárny a hudobný život na našom území od polovice 11. storočia po súčasnosť. Za 65 rokov svojej činnosti zhromaždil viac ako 1,8 milióna literárnych a hudobných rukopisov a fotodokumentov. Z tohto dôvodu sa práve ukážky jeho zbierok stali obrazovým materiálom diára SNK na rok 2019.

2018 diar 2019 3

Katarína Štefanides Mažáriová 
hovorkyňa

foto: D. Vojtková, SNK

 


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo