Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Svet pozná vzácne rukopisy i prvotlače zo zbierok Slovenskej národnej knižnice

Slovenská národná knižnica sa prezentuje vo Svetovej digitálnej knižnici

Martin, 1. decembra 2014 – Spolu 11 významných rukopisných i tlačených pamiatok zo zbierok Slovenskej národnej knižnice (SNK) sa stalo súčasťou súboru viac ako 10 800 dokumentov zo 193 krajín vo Svetovej digitálnej knižnici (WDL – World Digital Library).

Projekt Kongresovej knižnice vo Washingtone v spolupráci s UNESCO integruje v kooperácii 181 partnerov z oblasti knižníc, archívov, múzeí, galérií, vzdelávacích inštitúcií Afriky, Ázie, Austrálie, Európy, Severnej a Južnej Ameriky.

Z dokumentov SNK zverejnila Kongresová knižnica vo Washingtone na portáli WDL doposiaľ stredoveké i novoveké rukopisy, historické tlače či mapy, ktoré sú klenotmi slovenskej i európskej knižnej kultúry a umenia, histórie, geografie a heraldiky. 

„Prostredníctvom Slovenskej národnej knižnice sa týmto v rámci Svetovej digitálnej knižnice verejnosti na celom svete sprístupňujú najvzácnejšie dokumenty písomného kultúrneho dedičstva Slovenska, ktorých kultúrny a historický význam pre ľudstvo prekračuje hranice krajiny a stredoeurópskeho regiónu. Ide o prestížnu záležitosť, ktorá významne prispieva k medzinárodnému zviditeľneniu nielen Slovenskej národnej knižnice, ale aj celej krajiny." povedala generálna riaditeľka Katarína Krištofová.

Sprístupnené pamiatky Slovenskej národnej knižnice predstavujú fragmenty staroslovienskych rukopisov z 13. až 15. storočia (Hlaholské listy hlohovské, Krtíšsky hlaholský zlomok), stredoveké latinské iluminované liturgické kódexy (časť Bratislavského antifonára II, Kniha modlitieb (Hodinky) francúzskej proveniencie, rukopisná bohato ilustrovaná Kronika sveta Jána z Udine z 15. storočia, či vzácny Erbovník z 18. storočia. Dopĺňajú ich vzácne tlače 16. storočia (Emblemata Jána Sambuca, Kázne Mikuláša Telegdiho), atlas Uhorska od Jána Mateja Korabinského z roku 1804 a Mapa františkánskych misií vo svete z roku 1927.

Čoskoro rozšíria zoznam prezentovaných diel ďalšie dokumenty SNK – odpis Symfónie C dur Josepha Haydna, známej ako „Mária Terézia" z 18. storočia, list Mahátmu Gándího slovenskému lekárovi Dušanovi Makovickému– osobnému priateľovi Leva N. Tolstého, fotografia Milana R. Štefánika, rukopis Krvavých sonetov Pavla O. Hviezdoslava či rukopis s tajným písmom Martina Kukučína.

„Do konca roka 2014 nominujeme do WDL ďalšie tri desiatky vzácnych dokumentov SNK, medzi ktorými budú vzácne stredoveké rukopisy (napr. Dialógy Gregora Veľkého z 11. storočia, komentár k Danteho Božskej komédii zo 14. storočia), inkunábuly – prvotlače (unikátne, tzv. večné kalendáre na roky 1486 – 1504, fragment astrologického diela poľského polyhistora Jana Glogowczyka z konca 15. storočia), hudobné pamiatky renesancie a baroka, vzácne tlače 17. storočia, mapy i korešpondencia významných osobností (listy Alexandra von Humboldta z 18. storočia)," priblížil napredujúce aktivity v projekte jeho odborný garant Ľubomír Jankovič z Odboru Národná bibliografia SNK.

Priamy odkaz na zverejnené pamiatky zo zbierok Slovenskej národnej knižnice vo WDL: http://www.wdl.org/en/search/?q=slovak+national+library 
Oficiálna adresa WDL: www.wdl.org 

Mgr. Zuzana Stančíková, PhD. 
hovorkyňa SNK, manažérka publicity DIKDA

Hodinky Antifonár Synfonia Maria Therezia


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo