Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /39. týždeň 2018/

V 39. týždni medzi 11 303 novinkami pribudli do Katalógu digitálnej knižnice SNK aj literárne predlohy známych filmov. Skúste nájsť rozdiely medzi pôvodným románom a filmom? Koho vám pripomínal posledný Klobučník Lewisa Carrola? Aký osud mal Old Shatterhand v „skutočnom" príbehu a aký vo filme? Existoval vôbec v oboch, alebo sa stal len prikrášlením režiséra?

Príbeh dvoch chudobných mládencov na slovenskej dedine je situovaný do obdobia boja proti fašizmu. Román Jána Pappa: Kára plná bolestí vypovedá o ich zápase o prežitie. Príbeh zaujal režiséra Stanislava Párnického do tej miery, že ho v roku 1985 „odoslal" pod rovnomenným názvom aj do kín. Vo filme si zahrali vtedajšie hviezdy Zdena Studénková, Vilma Jamnická, František Zvarík ale aj české, napr. Slávka Budínová či Eva Vejmnělková.

Alica v krajine zázrakov – Alice´s adventures in wonderland and through the looking glass bola niekoľkokrát sfilmovaná. Príbeh o zasnenom dievčatku, ktorú na podivuhodných cestách v Krajine zázrakov sprevádzal králik, pozná každý. Knihu napísal v roku 1865 matematik Lewis Carroll a okamžite sa stala uznávanou medzi vedcami aj miliónmi detí a dospelých na celom svete. V poslednej filmovej verzii, z roku 2016, si zahral postavu Klobúčnika Johny Depp, samotnú Alicu hrala Anne Hathaway. Film zatiaľ zarobil 299 miliónov dolárov

2018-09-28 dikda katalog Carroll Alica 2009

Do príbehov Alice v krajine zázrakov s ilustráciami Dušana Kállaya z roku 2004 sa môžete začítať v slovenskom aj anglickom jazyku – pozrite si aj ďalšie zdigitalizované vydania rozprávok v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

V našej digitálnej knižnici nájdete aj predlohu slávnej indiánky Karla Maya Poklad na striebornom jazere (Der Schatz im Silberseee). Film vznikol v roku 1962 na motívy románového oveľa skoršieho vydania. My ponúkame vydanie z roku 2016. Chudobný „snílek", akým bol spisovateľ Karl May si v 19. storočí vybájil neohrozenú dvojicu Divokého západu – belocha a Indiána. A tí veru zamietli s každým hrdlorezom, zloduchom a banditom, ktorí sa im dostali do rany a bažili po indiánskom zlate. Kovbojka urobila z dovtedy neznámeho Pierra Bricea hviezdu a z Lexa Barkera, ktorý sa už predtým preslávil Tarzanom, megahviezdu. Dokonca hlavný hudobný motív filmu niekoľko týždňov valcoval nemecké hitparády.

2018-09-28 dikda katalog May Poklad 2016 

Nové vydanie príbehov Karla Maya v populárnej edícii Stopy z roku 2016 nájdete spolu s ďalšími indiánkami v Katalógu digitálnej knižnice SNK.

Súborné dielo Milana Lasicu a Júliusa Satinského L&S : súborné dielo (1996) je skvelým zápisom dvoch vecí. Televízneho záznamu predstavenia z Divadla na korze z decembra 1968 - Milan Lasica a Július Satinský: Soirée, a televízneho záznamu hudobno – zábavného programu Ktosi je za dverami, ktorý vznikol v roku 1978. Kniha, kvôli ktorej sa oplatí prísť k nám, do Slovenskej národnej knižnice a začítať sa do nej pri šálke kávy...ale pozor, nie príliš horúcej, aby ste sa od smiechu ňou neobarili!

2018-09-28 dikda katalog Lasica Satinsky L a S 1996

Zistite, aké ďalšie knihy populárnych komikov nájdete v Katalógu digitálnej knižnice SNK 

Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 28. septembru 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených viac ako 1 milión digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn twitter sn youtubesn linkedinsn instgram

Kalendár podujatí SNK

July 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo