Romantizmus /1840 – 1880/ a matičné roky – Romanticism and Matica Years /1863 – 1875/ (English Audioguide )
Romantizmus v literatúre začína v 40. rokoch, v expozícii jeho začiatky znázorňujú študentské centrá na evanjelických lýceách a ich spolková činnosť (Bratislava, Modra, Banská Štiavnica, Kežmarok, Levoča, Prešov). Osobitné miesto majú almanachy (Plody, Jitřenka, Nitra). Dôraz je na prezentovaní aktivít, spojených s kodifikovaním novej spisovnej slovenčiny (1843) a spolku Tatrín. Samostatne sú predstavené výrazné osobnosti ako Ľ. Štúr, J. M. Hurban, S. Chalupka, J. Kráľ, A. Sládkovič, J. Botto, J. Kalinčiak a predstavitelia mesianizmu M. M. Hodža, S. B. Hroboň a ďalší. Osobnitné miesto patrí revolučným rokom 1848 – 1849. Návštevník má možnosť nahliadnuť do redakcie 1. slovenských politických novín - Slovenskje národnje novini s liternárnou prílohou Orol tatránski.
Najstarší zápis hymnickej piesne Prešovskí Slováci, budúci Levočané od Janka Vlastimila Matušku z roku 1844. Rukopis Fridricha Wilhelma Paulinyho (LA SNK).
Ľudovít Štúr - Nárečja Slovenskuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí (1846) - vysvetlenie potreby kodifikácie novej slovenčiny
V 50. rokoch nastupuje liberálna skupina katolíckych vzdelancov na čele s J. Palárikom a J. Viktorinom. Politická a kultúrna aktivita vrcholí Memorandom slovenského národa (1861) a založením Matice slovenskej (1863) v Turč. Sv. Martine, pôsobiacej do roku 1875.
Memorandum národa slovenského (1861) - Š. M. Daxner - politické vyhlásenie obsahujúce politické, národné a kultúrne požiadavky (Matica slovenská a slovenské gymnáziá)
Litografia pôvodnej budovy Matice slovenskej z 80. rokov 19. storočia (kresba poľského výtvarníka A. Slowikowského)
V centre je časopisectvo (Sokol, Černokňažník, Národné noviny), dramatická tvorba J. Palárika, prózy J. Záborského, Ľ. Kubániho, G. Zechentera – Laskomerského, V. Palinyho - Tótha. Romantizmus sa rozkladá a ohlasuje sa nová generácia okolo almanachu Napred.