Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  

  • Slovenská národná knižnica - Novinky z produkcie Diár 2019
  • Slovenská národná knižnica - Online katalóg SNK
  • Pierko zo stratených krídiel
  • Slovenská národná knižnica - Novinky v Katalógu Digitálnej knižnice SNK


Prstom po mape so Slovenskou národnou knižnicou

„Prvotnopospolným GPS" budú možno naši pravnuci nazývať mapy a atlasy, vďaka ktorým sme ešte nedávno dokázali precestovať celý svet. Pred 600 rokmi objavovať neobjavené miesta na Zemi a ešte pred desiatimi rokmi trafiť autom do Dubrovníka či pešo do pražskej ZOO. Spoznali by ste svet na mape bez Austrálie, Antarktídy alebo Afriky? Trafili by ste čítaním veduty v Paríži k Mostu Panny Márie? Aj toto si môžte overiť na výstave Prstom po mape, na ktorej vernisáž, vás pozývame 1. decembra 2017 o 17. hodine do Literárneho múzea SNK.

Prstom po mape

Výstava, ktorá potrvá do 29. marca 2018, ponúka pohľad do zbierok máp, vedút a grafických vyobrazení Európy, Slovenska i sveta od 15. do 18. storočia, ktoré uchováva Slovenská národná knižnica vo svojich depozitoch. „Ponúka nám pohľad na rozvoj sveta a jednotlivých regiónov, ako sa vyvíjali hranice štátov a ako človek prenikal stále ďalej a ďalej, objavujúc postupne všetky kontinenty. Takže samotná mapa je nielen grafickým umeleckým dielom, ale aj nosičom množstva iných informácií o živote našich predkov. Okrem geografických informácií zobrazuje častokrát aj dobové výjavy, rozloženie vojenských jednotiek, životné osudy panovníka, biblické výjavy, nájdeme na nich aj kresby ľudí, zvierat a rastlín" uviedla Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK.

Bez Austrálie, Ameriky i Antarktídy

Rozvoj produkcie máp nastal potom, ako Johannes Guttenberg vynašiel v roku 1455 kníhtlač, a tak sa kartografi už nemuseli trápiť a ručne mapy prekresľovať. Aj objavenie Ameriky v roku 1492 bol dôvod, prečo bolo treba mapy prerábať. Ale vďaka kníhtlačiarenskemu stroju stačil kvalitný drevorez a mapy, obohatené o nové územia, boli v dostatočnom množstve k dispozícii širokým masám obyvateľstva. Z rokov 1472 a 1493 pochádzajú aj najstaršie kartografické pamiatky, ktoré deponuje Slovenská národná knižnica. Kronika Hartmanna Schedela, ktorú vydal Anton Koberger st. v Norimbergu v roku 1493 zobrazuje svet ešte tak, ako ju videl staroveký učenec Ptolemaios. A ten videl len Európu, časť Ázie a severné pobrežie Afriky.

Slovensko, Európa a svet ... Mapa sveta po jeho potope (Ľ. Jankovič; Martin : SNK, 2017)

Najstaršie mapy, ktoré boli súčasťou inkunábul, nemajú datovanie a boli takmer výlučne kolorované. Ilustračne dopĺňali náučné diela, cestopisy, kroniky.

Fol. XIIb-XIIIa – Mapa Sveta po jeho potope. Územie Uhorska (Vngaria) je zakreslené medzi Poľskom (Polonia), Saskom (Saxonia), Pruskom (Prussia) a Dalmáciou (Dalmacia).
Ručne kolorovaný drevorez Martina Beheima obsahovo ovplyvnený ešte tradičným „ptolemaiovským" videním sveta bez zobrazenia Škandinávie, južnej Afriky a ďalekého Východu. (308 × 432 mm)
SCHEDEL, Hartmann. Chronica. Cum xylographis Michaeli Wolgemut et Wilhelmi Pleydenwurf.
Nürnberg : Anton Koberger pro Sebald Schreyer et Sebastian Kammermeister, 1493. 2°

„Už sme skutočne v Paríži?"

Dnes by sa nám zrejme nepodarilo podľa verných obrazov miest spred 400 rokov dostať úspešne do cieľa, ale rozhodne by sme z vedút prečítali iné zaujímavosti, ktoré sa dnes na mapách nenachádzajú. Napríklad Plán Paríža z roku 1591 sice najznámejší a najstarší parížsky Most Panny Márie zobrazuje, ale jeho okolie sa rozhodne zmenilo.

Okrem toho sa v 16. rozvíjala aj tvorba stredovekých mestských plánov. Kartografi a geometri však na premeriavanie územia a jednotlivých sídiel potrebovali mať právne zdôvodnený účel vyhotovenia, pričom najprísnejšie pravidlá platili v krajinách, ktoré boli vo vojnovom stave. Do obsahu a kresieb kráľovských alebo opevnených miest však zasahovali aj samotní panovníci a ich najvyšší vojenskí hodnostári. Preto sa mnohokrát na verejnosť dostali len skreslené alebo veľmi zjednodušené mapy bez mestských hradieb, dôležitých vodných tokov, prístupových ciest.

2017 Slovensko Europa svet 2017 plan Pariza s80

Plán Paríža (Parigi) od medirytca Nataleho Bonifacia zo Šibenika pôsobiaceho v Benátkach a Ríme vydaný typografom Bartolomiom Grassim (Rím, 1591).

Mapy bitiek a bojísk

Zatiaľ čo v 15. storočí veduty zachytávajú často aj život v meste, v 16. storočí sa stávajú najpopulárnejšou knižnou ilustráciou. Medzi nimi prevažujú ručne kolorované medirytiny. Vďaka zemepisným objavom sa rozvíja cestopis a topografická literatúra, ktorá ľuďom ponúka nové informácie o neznámych územiach a podnecuje ich fantáziu. Svetlo sveta uzrel prvý glóbus, atlas a prvé plány miest. V 17. storočí sa však tendencia mení. V súvislosti s rozpínavosťou Osmanskej ríše a 30 ročnou vojnou sa do popredia dostáva zobrazovanie vojenských opevnení, táborov, hradov a pevností, mapovanie vojenských akcií a bitiek, obliehanie miest. Vznikajú tzv. batalistické veduty a zachytávajú nielen veľkomestá ale aj malé územia.

Prvé slovenské mestá

V 18. storočí boli mapy, veduty i plány veľmi rozšírené aj v bežnom živote – uvádzali sa napr. v záhlaví výučných listov, diplomoch či listinách miest. Slovenská národná knižnica sa z tohto obdobia môže pochváliť mapami, ktoré vytvorili slovenskí rodáci Paul Kray, Samuel Mikovíni, Andreas Erik Fritsch, Samuel Krieger a zakladateľ uhorskej vedeckej geografickej štatistiky Ján Matej Korabinský. Išlo predovšetkým o vyobrazenia hornouhorských (slovenských) miest a stolíc, ktoré boli súčasťou diel Mateja Bela. Významným kartografom bol Ján Matej Korabinský, okrem iných aj tvorca poštovej mapy Uhorska či Novej hospodárskej a produktovej mapy Uhorska, ktorá podávala komplexný obraz krajiny vo všetkých jej aspektoch.

Slovensko, Európa a svet ... Mapa Turčianskej stolice z diela Notície od M. Bela (Ľ. Jankovič; Martin : SNK, 2017)

Obzvlášť prínosné pre uhorskú kartografiu boli mapy, ktoré vytvorili Slováci. 
Pag. 320 – Mapa Turčianskej stolice (Mappa Comitatvs Thvrotziensis...) od Samuela Mikovíniho.  
Medirytina G. D. Ch. Nicolaiho. (335 × 250 mm) 
BEL, Matej. Notitia Hvngariae Novae Historico Geographica. Tomvs Secvndvs. 
Wien : Imp. Pauli Stravbii, Typ. Johannis Petri van Ghelen, 1736. 2°

Monografia ich ponúka viac

Súčasťou vernisáže 1. decembra 2017 bude aj prezentácia novej reprezentatívnej historickej monografie, ktorá približuje práve tieto vzácne dokumenty z fondov Slovenskej národnej knižnice: Slovensko, Európa a svet na starých mapách a v grafických vyobrazeniach historických tlačí 15. až 18. storočia z fondov a zbierok Slovenskej národnej knižnice. Práve ona sa stala inšpiráciou pre vytvorenie výstavy Prstom po mape. Monografia prezentuje domácej i zahraničnej verejnosti najvýznamnejšie kartografické aj grafické prejavy pôvodných tvorcov: mapy, atlasy, mestské či krajinárske veduty a plány rôzneho typu a obsahu, ktoré časovo i teritoriálne presahujú Slovensko a dokonca aj Európu. Zistite viac o tejto zaujímavej monografii.

Katarína Štefanides Mažáriová 
hovorkyňa SNK

 


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn googlesn twittersn youtubesn linkedin

Kalendár podujatí SNK

December 2018
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
Martin, Slovensko
SNK
Slovenská národná knižnica pozýva odbornú verejnosť na odborný seminár Koordinačná rada [...]
Dátum :  04 12 2018
5
6
7
8
9
10
11
12
Martin, Slovensko
Literárne múzeum SNK
Cyklus vzdelávacích podujatí venovaný vybraným kapitolám a osobnostiam slovenskej literatúry [...]
Dátum :  12 12 2018
13
14
15
16
17
18
Martin, Slovensko
Literárne múzeum SNK
Komponovaný vianočný program z poézie slovenského básnika Milana Rúfusa, ktorý by v [...]
Dátum :  18 12 2018
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo