Na webových stránkach Slovenskej národnej knižnice (SNK) používame súbory cookies. Prezeraním týchto webových stránok súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Ďalšie informácie o spôsobe používania súborov cookies nájdete TU.

 

  

  • Slovenská národná knižnica - Online katalóg SNK
  • Slovenská národná knižnica - Literárne múzeum - Pocta Martinskej deklarácii
  • Slovenská národná knižnica - Novinky v Katalógu Digitálnej knižnice SNK
  • Slovenská národná knižnica - Kultúra na kopci - Mimi a Líza


Novinky v Katalógu digitálnej knižnice SNK /23. týždeň 2018/

Dnes si dáme troška retro:-) Do Katalógu digitálnej knižnice SNK pribudlo takmer 29 180 nových digitálnych objektov. Medzi nimi aj veľmi obľúbené kúsky dnešných dospelákov: časopisy Kamarát, Elektrón, Zenit, Pionier, jazyková lahôdka L'Amitie – Friendship ale aj Krásy Slovenska, z ktorých všetci húfne vystrihovali obrázky do Prírodopisu či Zemepisu. Zaspomínajte si s našou digitálnou knižnicou.

Pamätáte si, ako sme túžobne očakávali, kedy týždenník rozdá nové čísla týchto časopisov? A keď ich rozdal, listovali sme v nich celý deň, niektorí aj pod lavicou, keď sa učiteľka nedívala:-) Okrem viac-či menej nápadnej ideologickej propagandy (podľa toho, ako sa pisateľom zadarilo) v nich bolo veľa užitočného a zaujímavého – rady, ako si niečo trendové ušiť a upliesť, ako si vyrobiť krabičku poslednej záchrany, ako si postaviť iglu alebo prístrešok v lese, keď sa spustí búrka, čo nové vo vývoji robotov a počítačov.

2018-06-08 dikda snk cas elektron 1986 c11
Časopis Elektrón v Katalógu digitálnej knižnice SNK - Komiksy z budúcnosti podnecovali našu fantáziu :-)

Nechýbali ani rady začínajúcim básnikom či programátorom, lietadielka na lepenie, rozhovory so spevákmi pop music, texty populárnych piesní a v strede časopisu plagát dobového lámača dievčenských sŕdc do detskej izby. Na záver hlavolamy, osemsmerovky, vtipy a riadna celostranová krížovka. Vyhrávali sa „obyčajné" knihy, akých boli plné obchody – žiadne poukážky do pizzerie ani telefóny. Nechýbali informácie zo života škôl a pionierskych družín: kde boli na turistike, koho navštívili, komu pomáhali, ako dopadli v zbere pomarančovej kôry, ktorý kúsok lesa vyčistili od odpadkov, akú súťaž vymysleli pre mladších – bolo vidno, že deti žili a takýmito aktivitami si nenápadne osvojovali základy slušného správania, princípy konania dobra, samostatnosti a zodpovednosti ale aj ekológie. Nik neriešil porušenie autorských práv za zverejnené pesničky a už vonkoncom nie porušenie ochrany osobných údajov tým, že zverejnil fotky vysmiatych detí na titulke.

2018-06-08 dikda snk cas kamarat 

Časopis Kamarát v Katalógu digitálnej knižnice SNK

Časopis L'Amitie – Friendship bol už troška iná káva. Dostávali ho len tí, ktorí angličtinu ani francúzštinu neflákali. Okrem zaujímavostí zo zahraničia, cestopisu a gramatiky, priniesli aj text piesne nejakej lepšej zahraničnej kapely.

2018-06-08 dikda snk cas Amitie Friendship 1986 c1
Amitie Friendship, roč. 20, č. 1 (09.1986) - Známy a chytľavý hit konečne vedeli „zmysluplne" bez rôznych hatlanín odspievať aj tí, ktorí francúzsky nevedeli:-)

Je skvelé, že väčšina časopisov, ktoré boli súčasťou života dnešných rodičov (teda 40+), sú na trhu stále. Len ich podoba, dizajn a rubriky sú iné – prispôsobené dnešnej mládeži. A samozrejme, nevychádzajú v takom masovom náklade, ako kedysi. Napríklad časopis Friendship, ktorý vyše 50 rokov pomáha žiakom i pedagógom, už nie je spojený so svojou francúzskou dvojičkou. Naopak, Elektrón a Zenit (pionierov) sa v roku 1991 najmä z ekonomických dôvodov spojili do jedného Zenit a Elektrón.

Zaujímavým prvkom časopisov pre tínedžerov v 80-90. rokoch bola rubrika „chcú si písať", ktorá samozrejme, so vznikom mobilov a sociálnych sietí úplne stratila svoje opodstatnenie. Nehovoriac o tom, že dnes dieťa nemôže svojvoľne poslať do novín svoju fotku a adresu na zverejnenie, že si chce nájsť kamarátov na dopisovanie. (A keby to aj urobilo - ktorý vydavateľ by bol taký samovrah, žeby to zverejnil bez súhlasu zákonného zástupcu??)

V Katalógu digitálnej knižnice SNK sa k 8. júnu 2018 nachádza a používateľom je celkovo sprístupnených 997 407 digitálnych objektov (monografie, pohľadnice, plagáty, špeciálne dokumenty, periodiká a články).

V rámci lokálnej siete SNK majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Ako používateľ už nemusíte čakať, kým Vám fyzický dokument prinesú z depozitu - k státisícom zdigitalizovaných objektov máte prístup ihneď. A vyhľadať si, čo Vás zaujíma, môžete z pohodlia svojho domova - obmedzenie sprístupnenia na priestory SNK sa týka len prístupu k plným textom, všetky ostatné možnosti, ktoré dikda.snk.sk ponúka, využijete naplno z ktoréhokoľvek miesta a kedykoľvek.


     logo online katalog snk new gr logo dikda katalog gr logo dikda grlogo eiz gr logo slovakiana gr logo zond gr logo dod grlogo mdt online grlogo spytajte sa gr 

logo opis cb   logotyp MKSR sk cb


logo navstevnik cb 1
    logo GIS cb    logo EYCH2018 cb

sn facebooksn googlesn twittersn youtubesn linkedin

Kalendár podujatí SNK

October 2018
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
Martin, Slovensko
Literárne múzeum SNK
Cyklus vzdelávacích podujatí venovaný vybraným kapitolám a osobnostiam slovenskej literatúry [...]
Brodzany, Slovensko
Slovanské múzeum A. S. Puškina
Slovenská národná knižnica 
Slovanské múzeum A. S. Puškina, Brodzany Vás pozýva [...]
Dátum :  03 10 2018
4
Martin, Slovensko
SNK
Slovenská národná knižnica Vás pozýva na inšpiratívne a motivačné rozprávanie [...]
Dátum :  04 10 2018
5
6
7
8
9
10
Martin, Slovensko
SNK
Slovenská národná knižnica si Vás dovoľuje pozvať na celoslovenský seminár Benchmarking [...]
Dátum :  10 10 2018
11
12
13
14
15
16
17
Martin, Slovensko
SNK
Slovenská národná knižnica Vás pozýva na konferenciu Symboly a rodiny v čase* * Rozhovory [...]
Martin, Slovensko
SNK
Spoločnosti Gale, Suweco,
Slovenská národná knižnica,
Centrum vedecko-technických [...]
Dátum :  17 10 2018
18
Martin, Slovensko
SNK
Slovenská národná knižnica Vás pozýva na konferenciu Symboly a rodiny v čase* * Rozhovory [...]
Dátum :  18 10 2018
19
Martin, Slovensko
Literárne múzeum SNK
Vyučovacie hodiny pre žiakov základných škôl a študentov stredných škôl približujúce [...]
Martin, Slovensko
SNK
Národné osvetové centrum
Slovenská národná knižnica
Slovenské národné múzeum [...]
Dátum :  19 10 2018
20
21
22
Bratislava, Slovensko
Univerzitná knižnica v Bratislave
Slovenská národná knižnica, Univerzitná knižnica v Bratislave a Univerzitná knižnica [...]
Dátum :  22 10 2018
23
24
25
26
Bratislava, Slovensko
Univerzitná knižnica v Bratislave
Slovenská národná knižnica, Univerzitná knižnica v Bratislave a Univerzitná knižnica [...]
Dátum :  26 10 2018
27
28
29
30
31
Martin, Slovensko
Literárne múzeum SNK
Slovenská národná knižnica
Vás pozýva na slávnostnú akadémiu k 100. výročiu [...]
Dátum :  31 10 2018

Navštívte nás

Navštívte SNK a jej múzeá

 

Slovenská národná knižnica
Námestie J. C. Hronského 1
036 01 Martin

 

Google mapa

 

Navštívte aj múzeá SNK

 

Digitálne knižnice

  

logo dikda   logo dikda katalog

 

logo Slovakiana 90     europeana 

 WDL logo