Slovensko má konečne hlavné mesto. V Paríži pokračuje mierová konferencia, ktorá sa dostáva pomaly aj ku vytýčeniu našich hraníc – budeme mať more a Podkarpatskú Rus? Svetové veľmoci začínajú uznávať aj ďalšie nové krajiny, napr. Juhosláviu či Fínsko. Na Slovensko putujú dodávky potravín i uhlia, vo Viedni sa predávajú talianske pomaranče – 1 kus za 1 korunu. Čo všetko sa dialo necelé tri mesiace po skončení vojny sa dozviete zo 100 ročných novín, ktoré vyšli medzi 1. a 28. februárom 1919.
Len nedávno sme sa rozlúčili s legendárnym režisérom filmov pre dospelých i rozprávok pre deti. Námety na filmy Václava Vorlíčka, dobové recenzie jeho kultových diel či dokonca reportáž z natáčania Dievčaťa na metle (uhádli ste názov, však?) nájdeme aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
V roku 1929 vyšiel Nový adresár mesta Košíc a okolia. Hoci je to len „telefónny zoznam“, pre fajnšmekra je to celkom zaujímavé čítanie. Zo slovensko – maďarského vydania sa dozvedáme, aké ulice malo vtedy 70-tisícové mesto, aké profesie tu pôsobili a nájdeme v ňom aj pevnú linku domov na vtedajšieho primátora. Nie je to síce najstarší telefónny zoznam, ktorý sa nachádza vo fondoch SNK, ale jeho zdigitalizovaná podoba sa nachádza aj v Katalógu digitálnej knižnice SNK.
Ospravedlňujeme sa za dočasný výpadok pripojenia na internet prostredníctvom wifi v Slovenskej národnej knižnici.
Voľne dostupné pripojenie cez wifi je len v Univerzálnej študovni a priestore pred študovňou.
Ďakujeme za pochopenie.
Hoci bola Natália Oldenburgová šľachtičná, nemala vždy šťastie na ľudí, a tak svoju lásku venovala vo zvýšenej miere zvieratám, najmä psom. K teplu domova v brodzianskom kaštieli prispeli teda svojou príjemnou spoločnosťou aj leonbergery. Ich prvou chovateľkou na Slovensku bola práve vojvodkyňa Natália, ktorej v dedinke pri Partizánskom nik nepovedal inak, ako „pani osvícená“.